четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РСЕ: Велика Британија и Немачка против "корекције граница"
Хроника

РСЕ: Велика Британија и Немачка против "корекције граница"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. август 2018.

Велика Британија сматра да позиви за корекцију националних граница Косова и Србије могу бити дестабилизирајући, а Немачка је и даље мишљења да је померање границе ризично.

У одговору за Радио Слободна Европа (РСЕ), Амбасада Велике Британије у Приштини наводи да је нормализација односа Србије и Косова пресудна за безбедност, стабилност и просперитет обе земље, али и ширег региона.

Како се додаје, британска Влада верује да то треба да буде основа за признавање независних и суверених држава унутар актуелних граница.

"Сматрамо да позиви о корекцији националних граница могу бити дестабилизирајући", наводи се у одговору и додаје да ће Велика Британија наставити да подржава дијалог који се води уз посредовање ЕУ, с циљем свеобухватног и одрживог решења у корист обе земље.

Немачка није променила свој став по питању промена граница између Косова и Србије, саопштено је за РСЕ из Немачке амбасаде у Приштини.

Званичници Немачке су у неколико наврата изјављивали да би подела Косова могла да доведе до стварања потенцијалних дестабилизирајућих ефеката у региону и шире, због чега је та држава категорички против поделе. То је недавно изјавио немачки амбасадор на Косову Кристијан Хелдт.

И немачки државни министар за Европу Михаел Рот је претходно за косовске медије изјавио да немачка влада сматра да Косово и Србија треба да дођу до једног споразума уз учешће ЕУ, али је додао да је Немачка категорично против померања граница између Косова и Србије, јер је тако нешто ризично.

"Државни министар Михаел Рот, као и амбасадор Хелдт у различитим интервјуима су јасно изразили званичан став о дијалогу о нормализацији односа. Овим је познат став Федералне владе Немачке", наводи се у одговору Немачке амбасаде.

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер