петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Бајден ублажава санкције Венецуели у време раста потражње за нафтом ван Русије. Вашингтон негира да попуштање има везе са нафтом
Хроника

Џозеф Бајден ублажава санкције Венецуели у време раста потражње за нафтом ван Русије. Вашингтон негира да попуштање има везе са нафтом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. новембар 2022.

Преговори који су резултирали споразумом венецуеланске владе и опозиције протеклог викенда могли би да доведу до ублажавања дуготрајне економске и политичке кризе у Венецуели.

Све то се дешава у тренутку када глобална потреба за изворима нафте ван Русије расте и док САД ублажавају санкције тој латиноамеричкој држави богатој нафтом, преноси Радио слободна Европа писање светскх медија.

Постизањем великог друштвеног договора, влада Николаса Мадура и венецуеланска опозиција прекинули су вишегодишњи политички застој, сигнализирајући могуће ублажавање тешке економске и политичке кризе у Венецуели која је довела до огромног таласа избеглица у целом региону, наводи агенција Франс прес.

Две стране на преговорима у Мексику потписале су 26. новембра хуманитарни споразум о образовању, здравству, безбедности хране, реаговању на поплаве и програмима за електричну енергију. Сложили су се да следећег месеца наставе разговоре о председничким изборима заказаним за 2024, а који би требало да осигурају учешће опозиције.

Повратак Венецуеле на глобално тржиште нафте

Министарство финансија САД саопштило је да суботњи споразум означава „важне кораке у правом смеру за обнову демократије“ у Венецуели, након чега је одобрило издавање шестомесечне лиценце америчкој нафтној компанији Шеврон да настави с пумпањем нафте у Венецуели. То би, наглашава АФП, омогућило латиноамеричкој земљи, која има највеће светске резерве нафте, да поново уђе на глобална тржишта нафте.

Упркос огромним резервама нафте, Венецуела пати од великог сиромаштва и политичке кризе која се погоршала откако је Мадуро себе прогласио победником на спорним изборима 2018. године

Међународни напори да се реши венецуеланска криза ојачали су након руске инвазије на Украјину и притиска који је извршила на глобално снабдевање енергентима. У заједничкој изјави Канаде, САД, Велике Британије и ЕУ обећава се „спремност да се преиспитају санкције“ Венецуели, али се тражи да се ослободе политички затвореници, поштује слобода медија и гарантује независност правосуђа и изборних тела.

На састанку у Мексику, влада и опозиција су се сложиле да траже од Уједињених нација да управља венецуеланским државним фондовима у страним банкама у износу од око три милијарде долара, који ће бити одмрзнути како би се ублажила хуманитарна криза, наводи Ројтерс.

Преговори Мадурове владе и њених политичких противника одржани су уз посредовање Норвешке.

Вашингтон негира да попуштање има везе са нафтом

Најава администрације председника Џозефа Бајдена о укидању кључних нафтних санкција против Венецуеле, означава први значајнији корак ка ублажавању вишегодишњег ембарга тој земљи

Најава администрације председника Џозефа Бајдена о укидању кључних нафтних санкција против Венецуеле, означава први значајнији корак ка ублажавању вишегодишњег ембарга тој земљи који би на крају могао помоћи у ублажавању затегнутог глобалног енергетског тржишта, оцењује Вашингтон пост.

За Бајденову администрацију, под претпоставком да се преговори с опозицијом наставе ка демократским изборима и побољшању људских права, свако попуштање глобалног снабдевања енергијом сматра се позитивним.

Ипак, истиче лист, амерички званичници одбацују извештаје да је администрација деловала како би ублажила несташицу нафте и високе цене енергије услед руске инвазије на Украјину. Тврде да је реч искључиво о „Венецуели и венецуеланском процесу“.

Санкције против Венецуеле које су, наглашава лист, покренуте пре 15 година због трговине дрогом, корупције и кршења људских права постепено су се повећавале и кулминирале су под администрацијом Доналда Трампа, када су нарочито пооштрене мере против државне нафтне компаније ПДВСА.

Ипак, економски и политички притисак на Мадура није имао много ефекта, указује Вашингтон пост и додаје да венецуелански народ сноси највећи терет посрнуле економије и репресије, што је довело до одласка милиона људи из земље.

Редак састанак лидера огорчено подељене владе и опозиције Венецуеле делимично одражава економске ефекте руске инвазије на Украјину, која је натерала САД да преиспитају своја ограничења за енергетске компаније које послују у Венецуели, пише Њујорк тајмс.

Мадуро, који је дуго порицао патње Венецуеланаца, очајнички треба да побољша економију и повећа своје шансе за победу на изборима 2024, док лиценца одобрена Шеврону за пословање у Венецуели, омогућава тој латиноамеричкој држави да поново уђе на међународно тржиште нафте.

Преговори у Мексику такође су део низа састанака владе Венецуеле и опозиције која се нада да ће политички уступци бити следећи на дневном реду. Међутим, указује лист на мишљења аналитичара, разговори су део веће акције ублажавања америчке политике према Венецуели која је повезана са све већом глобалном потребом за неруским изворима нафте.

Након новог споразума Мадурове владе и опозиције, друге компаније ће, сматрају стручњаци, вероватно вршити притисак на САД да даље укину ограничења везана за Венецуелу, укључујући санкције које забрањују пословним субјектима у Индији и другде да увозе венецуеланску нафту.

(Бета, РСЕ, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер