четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Турска резервисана према плану НАТО о антиракетном штиту
Хроника

Ројтерс: Турска резервисана према плану НАТО о антиракетном штиту

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. октобар 2010.

АНКАРА – Турска је изразила извесну резерву према плановима НАТО-а да у Европи изгради нови антиракетни штит, сматрајући да то не би требало да буде представљено као одбрана против држава као што је исламски Иран, са којима је Анкара од недавно у пријатељским односима.

Анкара истиче да се не супротставља идеји европског одбрамбеног штита, али да је забринута да би Иран могао да то схвати као непријатељски гест, поготово ако та земља буде стављена на списак земаља које ЕУ гледа као могући извор претњи, пренео је Ројтерс.

НАТО ће о овом плану разговарати на предстојећем самиту који ће се 19. и 20. новембра одржати у Лисабону. Да би био усвојен треба да се постигне консензус свих 28 чланица.

Генерални секретар Алијансе Андерс Фог Расмусен је прошле седмице изјавио да постоји велико слагање међу чланицама те организације поводом антиракетног штита у Европи, а амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс је у протеклој недељи разговарао са турским званичницима на маргинама састанка НАТО.

Турски државници такође траже додатне техничке податке о том плану како би се проучило у којој мери ће то да утиче на турски ракетни систем. Везе Турске са Ираном и другим муслиманским земљама појачане су од када је на место премијера дошао Тајип Ердоган из Партије правде и развоја која има корене у исламу.

Анкара је у Уједињеним нацијама гласала против увођења санкција Ирану. Због овог приближавања Турске муслиманским земљама многи страхују, у земљи и шире, да су угрожени секуларни основи државе које је поставио отац нације Мустафа Кемал Ататурк.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер