четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Србија мора да реши проблем Косова ако хоће у ЕУ
Хроника

Ројтерс: Србија мора да реши проблем Косова ако хоће у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. август 2011.

ЛОНДОН - Изручењем двојице последњих хашких бегунаца Ратка Младића и Горана Хаџића Србија је учинила значајне кораке у уклањању препрека за чланство у ЕУ, али мора још да реши питање Косова, навео је данас Ројтерс у анализи ризика са којима се суочавају земље Балкана.

Међунационална затегнутост и наслеђе ратова деведесетих још увек оптерећују земље западног Балкана и компликују њихов заједнички циљ уласка у ЕУ, сматра британска агенција.

Међу питањима који оптерећују односе на Балкану, британска агенција наводи актуелну кризу на северу Косова и Метохије. 

"Србија се нада да ће добити статус кандидата за члана ЕУ у октобру и да ће убрзо после тога добити датум за почетак преговора о придружењу," подсетила је агенција.

Владајућа коалиција прозападно оријентисаних демократа и социјалиста бори се са спорим економским опоравком, потребом да смањи трошкове и друштвеним незадовољством, износи се у анализи. Када је реч о економији, питања на која посебно треба обратити пажњу су преговори о новом аранжману са ММФ-ом, додатно задуживање како би се покрио буџетски дефицит и утицај повећања цена хране на инфлацију. 

У осврту на стање на Косову, које Ројтерс посебно даје у анализи, истиче се да је Приштина суочена са новом неизвесношћу после одлуке тамошње владе да пошаље специјалне полицијске јединице на спорне прелазе у северном делу где су Срби у већини. Према британској агенцији, у наредном периоду треба посебну пажњу обратити на чињеницу да су главни путеви на северу покрајине који контролишу косовски Срби блокирани а да је НАТО саопштио да би могао интервенисати ради уклањања блокада, што би "могло изазвати ново насиље."

Приштина и Београд би могли наставити преговоре у Бриселу како би се нашло решење за север покрајине и друга практична питања, наводи се у тексту. Што се тиче економије, Косово је и даље зависно од западне помоћи, а стопа незапослености је преко 45 одсто, наводи Ројтерс уз напомену да, уколико не приватизује државну пошту и Телеком влада неће имати пара да плати своје издатке.

БиХ још под надзором!

Осврћући се на ситуацију у БИХ, Ројтерс подсећа да је та земља још под надзором међународног представника и да су је статус протектората и политички застој онемогућили да поднесе молбу за чланство у ЕУ. 

"Посебну пажњу треба обратити на то да ли странке могу да постигну споразум о националној влади и да спроведу неопходне реформе," додаје се у тексту. 

Црна Гора да се избори против криминала

У Црној Гори влада је обећала да ће уклонити главне препреке на путу ка ЕУ, а то, указује Ројтерс, подразумева "борбу против организованог криминала и корупције и реформу правосуђа." 

У наредном периоду зато треба мотрити на кораке које ће влада учинити како би почела преговоре о придруживању као и успех туристичке сезоне која је од виталног значаја за привреду земље, навела је агенција. 

Односи Македонаца и Албанаца крхки

По оцени Ројтерса, главни проблем са којим се суочава Албанија су недовољна ефикасност њених демократских институција, због чега јој је Европска комисија и ускратила статус кандидата за чланство. Проблем је дуготрајан спор између владајућих демократа и Социјалистичке странке око избора 2009.године, додаје се у тексту. 

У Македонији, односи између Македонаца и Албанаца који чине једну трећину становништва и даље су крхки а изгледи за улазак у НАТО и ЕУ су у сенци 18-годишњег спора око имена са суседном Грчком, подсетио је Ројтерс.

(Курир) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер