Хроника

Ројтерс: Представници Русије и Украјине се састали у тајности у УАЕ прошле недеље, како би разговарали о могућој размени затвореника

Штампа
четвртак, 24. новембар 2022.

Представници Русије и Украјине састали су се у УАЕ прошле недеље како би разговарали о могућој размени затвореника што је, пак, повезано с повратком руског извоза амонијака у Азију и Африку преко Украјине, открили су извори упознати са састанком, преноси Ројтерс.

Реутерс сазнаје да су преговоре координирали арапски званичници, а УН нису биле укључене упркос њиховој великој улози у преговорима и иницијативи за извозом прехрамбених производа из украјинских лука на Црном мору. Амонијак се иначе користи у пољопривредној индустрији за производњу гнојива.

Преговори о размени заробљеника су се проширили и дотакли препрека у олакшавању глобалне несташице хране деблокадом украјинских и руских лука.

Руски и украјински представници допутовали су у Абу Даби 17. новембра где су разговарали о дозволи Русије да настави с извозом амонијака у замену за размену великог броја украјинских и руских заробљеника.

Украјински амбасадор у Турској Васил Боднар рекао је за Реутерс да је “пуштање ратних заробљеника део преговора о отварању руског извоза амонијака”, додајући да траже начин да се извоз у сваком случају настави.

Путин је у среду рекао да руски званичници настављају радити на деблокади руског гнојива које је запело у европским лукама и на наставку извоза.

Нема званичних бројки о заробљеницима

Извоз руског амонијака може се одвијати само кроз постојећу инфраструктуру у Црном мору. Цевовод преноси до 2,5 милиона тона амонијака годишње из руске регије Волга до украјинске луке Пивдењи на Црном мору да би се одатле превозио међународним купцима. Међутим, цевовод је након инвазије 24. фебруара затворен.

Извоз амонијака није био део договора које је УН испословао како би се вратио извоз житарица из украјинских лука. Ипак, њихови су стручњаци оптимистични око договора око амонијака.

Украјински председник Володимир Зеленски поставио је јавно неколико услова пре него се Русији дозволи поновни извоз амонијака, међу осталим размену затвореника и поновно отварање луке Миколајев на Црном мору.

Ни Русија ни Украјина нису објавиле званичне бројке о ратним заробљеницима од почетка инвазије. Крајем октобра Зеленски је рекао да је Русија од марта ослободила укупно 1.031 затвореника.

Русија: Санкције отежавају извоз

Уједињени Арапски Емирати, попут Саудијске Арабије, одржавају блиске односе с Москвом упркос притисцима са Запада. Председник Мохамед бин Зајед ал-Нахјан посетио је Москву прошлог месеца где је с руским председником Владимиром Путином разговарао о могућности да Абу Даби посредује у овом проблему.

Украјина је велики произвођач житарица и биљног уља. Русија је, пак, највећи светски извозник пшенице и велики снабдевач гнојивом на глобалним берзама.

Од јула Москва се жали да је извоз пшенице и гнојива, премда није директно погођен санкцијама, ограничен јер санкције извозницима отежавају процесе наплате или осигурања.

(Н1 Загреб, Ројтерс) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]