петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Помоћ ЕУ спремна уколико је Грчка затражи
Хроника

Ројтерс: Помоћ ЕУ спремна уколико је Грчка затражи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. март 2010.

БРИСЕЛ - Министри финансија 16 чланица еврозоне су се састали са министрима финансија осталих чланица ЕУ и потврдили да високо задуженој Грчкој за сада није потребна помоћ, али да су спремни да је одобре ако Грчка то буде тражила.

На састанку у Бриселу, министри зоне евра су синоћ подржали планове да финансијски помогну Грчкој, уколико она постане прва земља у 11-годишњој историји те монетарне уније која ће затражити такву помоћ.

"О помоћи ће одлучити Европски савет, односно лидери ЕУ, кад за то дође време, ако Грчка то буде тражила", изјавила је министарка економије Шпаније Елена Салдаго на конференцији за новинаре на крају дводневног састанка, пренео је Ројтерс.

Министри чланица еврозоне су саопштили да су постигли договор о "техничким детаљима" који ће омогућити брзо доношење одлуке о заједничкој акцији, али нису пружили никакве конкретне цифре, уз врло мало појединости о том плану, који би могао да обухвати билатералне зајмове.

Европски комесар за монетарна питања Оли Рен је изјавио да влада Грчке планира да ове године скреше јавни дефицит за трећину.

Министар финансија Немачке Волфганг Шојбле, који је раније отишао из Брисела, рекао је у говору у немачком парламенту да постоје све већи разлози за бојазан да шпекуланти узимају на мету валуте и предочио да конкурентност свих чланица ЕУ мора бити повећана.

Министри су се уздржали од изјава када би коначна одлука о помоћи Грчкој могла да буде донесена. Портпарол владе Немачке је изјавио да Берлин не очекује никакву одлуку о томе на самиту ЕУ идуће седмице.

Премијер Грчке Јоргос Папандреу је приликом посете Мађарској рекао да синоћње саопштење министара финансија зоне евра о спремној помоћи представља "веома важан корак напред".

"Рекли смо да не тражимо спасавање, нити новац, али нам је заиста потребна нека врста инструмента којим се, уколико је неоходно, може интервенисати на тржишту и осигурати да позајмљујемо по каматним стопама које су сличне стопама у другим чланицама зоне евра и које нису прескупе", указао је Папандреу.

Европска комисија је саопштила да је спремна да пружи оквирни предлог помоћи, предложивши да она буде могући канал којим би линије билатералне помоћи могле бити упућиване или координисане.

Италијански министар финансија Ђулио Тремонти био је резервисан у погледу италијанског учешћа у могућој помоћи, указавши да о том питању треба да одлуче лидери кад за то дође време.

Ова саопштења, према оценама аналитичара, представљају корак у исправном правцу , без обзира на то што ситуација остаје нејасна.

Економиста компаније "Голдман Сакс" Ерик Нилсен сматра да ће Грчкој бити потребно да на тржишту прибави још 8-10 милијарди евра пре средина маја, истичући да би то могла бити преломна тачка уколико се то рефинансирање покаже сувише стресним.

"Уколико то не буде изводљиво по прихватљивој цени, тада ће помоћ бити указана", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер