Хроника

Ројтерс: На светским берзама настављен пад акција, цене злата достигле нови рекорд

Штампа
петак, 19. август 2011.

Лондон - Акције су на светским берзама данас наставиле да падају, подстакнуте све већом забринутошћу да је америчка привреда на путу да поново западне у рецесију, док неким европским банкама прете проблеми са финансирањем, што указује на опасност од нове банкарске кризе.

Нервозни улагачи настоје да се пре викенда ослободе рискантнијих инвестиција попут акција, сировина и неких валута, па су се окренули сигурнијим инвестицијама као што су државне обвезнице и злато, чија је цена данас порасла на нови историјски рекорд изнад 1.870 долара за фину унцу (31,1 грам), пренео је Ројтерс.

Европски берзански индекси су данас наставили јучерашњи пад, који је био највећи у последње две и по године, при чему су ослабили кључни индекси у Британији, Француској и Немачкој.

Индекс "ФТСЕурофирст" је тако данас пао за два осто, поврх пада од 15 одсто забележеног од почетка месеца.Тај индекс је на "добром путу" да овог месеца забележи највећи месечни пад још од 1997. године.

Светски индекс МСЦИ је данас ослабио за 1,25 одсто, а од почетка августа за укупно око 15 одсто, исто као и "ФТСЕурофирст".Вредност акција у склопу индекса МСЦИ је током јучерашњег дана и јутрос пала за укупно 1,4 билиона долара, што је једнако величини шпанске привреде.

Очекује се да ће нагли пад акција на светском тржишту лоше утицати на буџете домаћинстава, као и да ће наредних месеци доћи до додатног смањења поверења потрошача и тражње.Велика неизвесност око глобалног привредног раста би такође могла да наведе произвођаче да одложе доношење одлука, што ће угрозити производњу.

Инвеститоре је синоћ разочарао податак о наглом паду активности прерађивачког сектора на североистоку САД-а у јулу на најнижи ниво од марта 2009.

Поред тога, податак о неочекиваном паду продаје стамбених некретнина, не рачунајући новоизграђене, у САД прошлог месеца, као и раст броја нових захтева за помоћ за незапослене прошле седмице, који је био већи од очекиваног, интензивирали су страховања да би амерички привредни раст могао да посустане, или да чак дође до новог таласа рецесије.

У Европи је обновљени страх од тога да би дужничка криза могла да захвати и финансијски систем континента повећао притисак на тржишта за краткорочно финансирање, па су неке европске банке биле присиљене да плаћају више камате за зајмове у доларима, што је подсетило на мрачан период са краја 2009, након банкрота банкарског гиганта "Лиман брадерса".

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]