четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Корупција Русију кошта 300 милијарди долара годишње
Хроника

Ројтерс: Корупција Русију кошта 300 милијарди долара годишње

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. новембар 2009.

МОСКВА – Корупција Русију кошта 300 милијарди долара годишње, израчунала је међународна организација „Транспаренси интернешенел”. Агенција Ројтерс напомиње да је то доказ да борба против корупције, коју је најавио председник Дмитриј Медведев, бар за сада, није дала очекиване резултате.

Медведев се, подсећа агенција, од ступања на председничку позицију 2008. године, више пута зарицао да ће прекинути праксу давања и узимања мита, која је веома раширена у Русији, оцењујући да корупција угрожава националну безбедност.

„Са садашњим нивоом и обимношћу корупције... не можемо напред”, цитира „Транспаренси” једно руско истраживање, у којем се наводи да мито заузима чак петину вредности руске економије.

„Уколико корупција задржи овај ниво, наставиће да изједа средства која бисмо могли да инвестирамо у своју будућност”, наводи се у тексту. „Транспаренси” је похвалила Медведевљеве напоре да законодавство прилагоди борби против корупције, али и нагласила да већина Руса верује да корупција расте и да „покварене бирократе” игноришу председникове речи.

Русија се, према најновијем извештају „Транспаренсија” о корупцији у свету, и даље убраја међу најкорумпираније земље света - пласирала се на 146. место, међу 180 анализираних држава, заједно са Зимбабвеом и Сијера Леонеом.

Према подацима „Транспаренсија”, најнижи ниво корупције је у Новом Зеланду, Данској и Сингапуру, док је најгоре стање у Мјанмару, Авганистану и Сомалији.

Корупција је за руске власти један од основних проблема земље. Бивши председник, а актуелни премијер Владимир Путин је на опроштајној конференцији за штампу у Кремљу признао да није успео да се избори са овим проблемом, док је његов наследник Дмитриј Медведев борбу са корупцијом оценио као један од приоритета у предизборној кампањи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер