петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роџер Хелмер: Хрватска не задовољава критеријуме за ЕУ
Хроника

Роџер Хелмер: Хрватска не задовољава критеријуме за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. април 2009.

ЗАГРЕБ – Хрватска не задовољава јасно дефинисане критеријуме за улазак у Европску унију и само троши новац европских пореских обвезника за реформе које се у стварности не спроводе, оценио је посланик Европског парламента из Велике Британије Роџер Хелмер у врло критичком писму хрватском премијеру Иви Санадеру, у коме оптужује власт за нарушавање права и слободе говора, корупцију и неспособност.

Како је пренео недељник „Национал”, Хелмер, који је много пута био у Хрватској, предлаже да само због те чињенице приступни фондови чији се новац слива у Хрватску буду залеђени све док не дође до потребних реформи.

По недавно објављеном индексу економских слобода, Хрватска је иза Србије, али и испод просека афричких држава, ако се у обзир узму судство и владавина права, као и отвореност тржишта рада, а, према недавним анализама, пала је са 116. на 122, место, пише Хелмер.

Он наглашава да су прошлогодишњи напади на истакнуте јавне личности и представнике медија криминална дела која не приличе једној европској држави, а да су починиоци тих злочина и даље на слободи.

Оптужујући владу за коришћење метода карактеристичних за комунизам и ауторитарне режиме, посланик ЕП је навео пример недавне превремене пореске ревизије рада хрватске независне и непрофитне институције, Јадранског института за јавну политику.

У писму је поменуо и корупцију у самом врху власти и навео пример председника Сабора Луке Бебића, који је примио непријављене поклоне, као и пример прања новца из доба мандата Бранка Вукелића, бившег министра привреде, што је истраживао и аустријски Интерпол, а односи се на нестанак шест милиона долара.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер