Хроника

Родољуб Шабић покренуо предлог за оцену уставности Закона о одбрани и Закона о БИА: Тим законима су Министарство одбране, Војска Србије и БИА изузети из система слободе приступа информацијама

Штампа
четвртак, 14. јун 2018.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић поднео је Уставном суду предлоге за оцену уставности одређених одредби Закона о одбрани и Закона о Безбедносно-информативној агенцији, саопштено је из канцеларије повереника.

Шабић је поднео предлоге наводећи да су након измена спроведених тим законима, Министарство одбране, Војска Србије и БИА "практично изузети из јединственог система слободе приступа информацијама уређеног Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја, као јединственог система заштите тајних података уређеног Законом о тајности података".

"Одредбе које предвиђају да на предлог Министарства одбране Влада 'ближе уређује' податке који се 'штите', односно 'не могу учинити доступним јавности', као и одредбе којима се неки документи БИА класификују по врсти а не с обзиром на садржину, не само да су супротне одредбама оба поменута закона чиме се нарушава јединство правног система, него и члану 51. Устава којим је одређено да се право на приступ информацијама које су у поседу државних органа остварује у складу са законом", навео је повереник.

Он је навео и да "спорна одредба" члана 102. Закона о одбрани није у складу ни са чланом 41. Устава Србије, којим је прокламовано да је Војска Србије под демократском и цивилном контролом, јер, како је оценио, "отвара могућност да се права јавности ограничавају, чак и искључују и мимо критеријума и услова утврђених Законом о слободном приступу информацијама и Законом о тајности података".

"Одредбе члана 20в Закона о БИА којима се уређује обрада података о личности у поступку безбедносне провере, којима се уз остало предвиђа да директор БИА практично уређује обраду података, супротне су члану 42. Устава Србије који предвиђа да се обрада података о личности уређује искључиво законом", каже се у Шабићевом саопштењу.

Министарство одбране одбацило примедбе Повереника

Министарство одбране саопштило је да се измена Закона о одбрани штите тајни војни подаци, а тиме и безбедност државе и свих њених грађана.

"Неистина је да су изменама Закона о одбрани, Министарство одбране и Војска Србије изузети из јединственог система приступа информацијама од јавног значаја, већ су као и у свим армијама света дефинисани подаци и информације које се не могу давати на увид јавности", навело је Министарство одбране.

Министарство је позвало Повереника да грађанима Србије каже у којој држави не постоје тајна војна документа.

"Било би добро да Повереник каже и на који начин се доприноси безбедности грађана уколико се прихвати његов предлог да се сва војна документа на баш његов захтев могу ставити јавности на увид", наводи се у саопштењу.

Министарство одбране Срије сматра да је "данашње саопштење Повереника, нажалост још једна потврда да у потрази за публицитетом и својом политичком каријером, он не може да престане да комуницира с Министарством одбране путем медија, нити да се уздржи од политичких оцена".

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]