петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Родитељи гардиста убијених у Топчидеру: Нема воље да се утврди права истина о овој трагедији
Хроника

Родитељи гардиста убијених у Топчидеру: Нема воље да се утврди права истина о овој трагедији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. септембар 2014.

Нема воље да се утврди истина чим дозвољавају да застари поступак против бившег судије који је све заташкавао, сматрају родитељи двојице убијених гардиста у топчидерској касарни 5. октобра 2004.

Судија Вишег суда у Београду Марина Анђелковић води поступак против Вука Туфегџића, по тужбама породица убијених Дражена Миловановића и Драгана Јаковљевића, због пропуста и заташкавања истраге. Међутим, поступак против Туфегџића ће застарити 5. октобра ове године, тачно на десетогодишњицу мистериозне погибије двојице гардиста који су били у патроли.

Јанко Јаковљевић, отац убијеног Драгана, сматра да је суђење Туфегџићу намерно вођено до застаревања, иако је, како каже, свима јасно да је он покушао да заташка убиство његовог сина и Дражена Миловановића.

- Већ десет година то иде тако и нема воље. Свака власт која је долазила је обећавала, имали смо наду, али јако споро и лоше иде. Туфегџић ће проћи некажњено иако је заташкавао убиство наше деце. Ту се није зауставио већ је наше мртве синове омаловажавао и вређао. То не можемо да заборавимо. Бесрамно је то заташкавање злочина. Туфегџић је, очигледно, имао пуно помагача и требало би их све открити - разочаран је Јаковљевић.

Петар Миловановић, отац убијеног Дражена, такође каже да је Туфегџић покушао да сакрије истину о убиству његовог сина и да је застаревање поступка против њега велика срамота за државу.

- Понашају се као да није било наше деце. Не тражимо ничију главу већ хоћемо да знамо зашто су нам деца убијена и ко је све то покушао да заташка. Туфегџић, који је тада био војни истражни судија, тврдио је супротно од налаза Независне комисије и оног што је утврђено у америчком ФБИ. Сада је заштићен и од првог дана је јасно да је судија Марина Анђелковић намерно водила поступак до застаревања. Немам шта друго да кажем осим да је то срамота за државу - огорчен је Миловановић.

Адвокат Божо Прелевић, председник Независне комисије која је утврдила да је гардисте убила треће особа, каже да очито неко моћан штити Туфегџића.

- На делу је дуго срамоћење државних институција, а то је и трагично. Нема Туфегџић моћ да му предмети застаревају код судија. Неко други има моћ да га заштити. Ова власт нема везе са претходном, али је очито да постоји континуитет у овом случају.

Изгледа као да се држава труди да се закључи да је то државни пројекат. Циљ свега је био да се заштити једна лаж, а то је та њихова тврдња да су се гардисти међусобно поубијали - сматра Прелевић.

ХРОНОЛОГИЈА ИСТРАГЕ

5. октобар 2004. У касарни у Топчидеру убијени Драган Јаковљевић и Дражен Миловановић.

23. октобар 2004. Вук Туфегџић саопштио да нема индиција да је у убиству учествовала трећа особа.

13. децембар 2004. Председник Независне комисије Божо Прелевић саопштио да су утврдили да је гардисте убила трећа особа.

27. јул 2005. Истражни судија Драган Лазаревић, на захтев тужилаштва, наредио ново вештачење.

30. децембар 2005. Окружни суд саопштио да је из Института у Визбадену стигло обавештење да није извршио вештачење. Списи предмета послати у амерички ФБИ на вештачење.

23. октобар 2007. ФБИ завршио извештај, који није био потпун.

18. април 2008. Вештак ФБИ Стив Каспер сведочећи преко видео линка, искључио могућност да је било ко од гардиста извршио самоубиство.

Мај 2008. Предмет послат на супервештачење др Љубомиру Драговићу.

10. новембар 2008. Др Драговић утврдио да је гардисте убила трећа особа.

Како је одуговлачен поступак

Марина Анђелковић обустављала поступак сматрајући да породице убијених не могу да преузму кривично гоњење. Ову њену одлуку поништио је Апелациони суд у Београду.

Судија је доносила одлуку да је један део оптужнице застарео.

Председница судијског већа није позивала на суђење Јанка Јаковљевића, оца Драгана. Касније је обуставила поступак јер се Јаковљевић није појавио. Ту одлуку, такође, поништио је београдски Апелациони суд.

Чак је и Вук Туфегџић тражио изузеће судије Марине Анђелковић, иако је она донела одлуку у његову корист.

Вук З. Цвијић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер