Хроника

Роберт Купер: Укључивање Западног Балкана и борба против климатских промена, чиме се Русија лишава прихода од нафте и гаса, најмоћнији су кораци које ЕУ може да предузме да одржи ред у Европи

Штампа
четвртак, 20. мај 2021.

Најважнији стратешки чин ЕУ било је велико проширење 2004, а најважнија ствар коју би сада могла да учинии било би да се поново озбиљно позабави проширењем на Западни Балкан, оценио је британски дипломата и некадашњи посредник у дијалогу Београда и Приштине Роберт Купер. У интервјуу за ЕУОбзервер Купер је рекао да је проширење ЕУ једино право решење за конфликте на Балкану.

Укључивање Западног Балкана и борба против климатских промена, чиме се Русија лишава прихода од нафте и гаса, најмоћнији су кораци које је ЕУ могла да предузме да одржи ред у Европи

Према његовим речима, укључивање Западног Балкана и борба против климатских промена, чиме се Русија лишава прихода од нафте и гаса, најмоћнији су кораци које је ЕУ могла да предузме да одржи ред у Европи, али је Запад требало да се бори и са сопственим демонима, попут националистичког популизма у Мађарској и Пољској, како би имао геополитички утицај.

Осврћући се на то шта је последњих 17 година поновног уједињења после хладног рата значило за Европу, 73-годишњи бивши дипломата који је у време великог проширења ЕУ био помоћник шефа европске дипломатије Хавијера Солане, рекао је да и као „ЕУ никада неће бити војна сила у традиционалном може бити ‘Орднунгсмацхт’ (немачки израз за силу која ствара ред)…“.

„ЕУ је велика сила у смислу да је реорганизовала Европу“, рекао је он додајући да мисли на ЕУ као на цивилизацијску силу и зато је, нагласио је, „проширење највећи допринос који ЕУ може дати западном либералном поретку“.

Бриселски портал наводи да са Купером разговара усред паузе у наставку проширења ЕУ, у тренутку кад Данска, Француска и Холандија блокирају безвизни режим за Косово иако је Приштина испунила све услове, Бугарска ставља вето на преговоре са Северном Македонијом иако је Скопље испунило захтеве ЕУ, дијалог Косова и Србије, који је почео уз помоћ Купера, у застоју је, а Србија постаје застрашујуће неевропска под својим националистичким председником Александром Вучићем.

Али, једини начин за постизање мира између Београда и Приштине и решавање осталих незадовољстава на балканским границама је увођење свих њих у ЕУ, рекао је Купер. „Проширење је заправо једино право решење свих сукоба на Балкану на крају“, нагласио је.

У свету без граница ЕУ, коме је потребна велика Србија?

„Једном када се нађете у свету без граница (ЕУ) коме је потребна велика Србија? Коме треба велика Албанија? Сви ​​ови проблеми престају да постоје“, додао је он.

Купер верује да би Вучић могао да врати Србију у демократију ако верује да је чланство у ЕУ заиста у игри и „ако жели да буде упамћен као неко ко је добро служио својој земљи“, док за новог косовског премијера Аљбина Куртија каже да је „врло: паметан као политичар“ иако га је својверемено током посете Приштини гађао парадајизом.

Купер верује да би заједничка акција Запада са америчким председником Џозефом Бајденом такође могла да помогне да се ствари покрену и додаје да полаже велике наде у Бајдена.

Осврћући се на преговоре Косова и Србије уз посредовање Кетрин Ештон, Купер је рекао да чињеница да је у соби увек био „веома поштован“ амерички званичник када би се састали косовски и српски лидер даје тежину дијалогу уз посредовање ЕУ, иако амерички делегат „није био видљив“ у очима јавности.

„То је потпуно престало под (бившим америчким председником Доналдом) Трампом“, рекао је Купер.

ЕУ покушала да буде „сила која заводи ред“ и за Русију

Удаљавајући се са Западног Балкана, ЕУ је такође покушала да буде „сила која заводи ред“ и за Русију, намећући јој санкције због инвазије на Украјину и насиља над опозиционим дисидентом Алексејем Наваљним. А кинеске званичнике Европа је ставила на црну листу због нехуманости према ујгурској муслиманској мањини.

Али, за Купера који је недавно објавио књигу о историји дипломатије, ЕУ се заваравала ако је мислила да ће то навести руског председника Владимира Путина или Комунистичку партију Кине да се предомисле.

„То (санкције ЕУ због Наваљног) неће променити Русију … такве ствари неће успети“, рекао је. „Бесмислено је ако мислимо да ће Кина променити свој унутрашњи поредак (према Ујгурима) јер нам се то не свиђа“, додао је Купер.

Он је оценио да би санкције могле бити крајњи потез ако би Русија поново напала Украјину или Кина напала Тајван. Али више стратешки потез према Русији био би заустављање сагоревања фосилних горива применом далекосежних смањења емисија ЦО2, рекао је Купер.

Он је додао да увек, када је о Русији реч, климатске промене види као велику наду.

„Сви ћемо престати да користимо гас и нафту, уз мало среће, а онда ће то приморати Русију да све више почне да постаје земља слободног тржишта, а не Саудијска Арабија са (нуклеарним) ракетама, што им омогућава да имају политику попут Саудијске Арабије“, рекао је Купер.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]