среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Купер: Једино дијалог уклања кризу на Косову
Хроника

Роберт Купер: Једино дијалог уклања кризу на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јул 2011.

БРИСЕЛ – Посредник Европске уније у дијалогу Београд-Приштина Роберт Купер стиже идућих дана на разговоре са српским властима и властима косовских Албанаца с одлучном поруком да је наставак дијалога једини начин да се отклоне узроци садашњег заоштреног стања на Косову.

То су агенцији Бета рекли извори у ЕУ у Бриселу, који су истакли да је Европска унија решена да целу ту кризу врати у „европске оквире” процеса стабилизације и придруживање, чији је важан део управо поремећени дијалог Београд-Приштина.

„Пружалац добрих услуга” у дијалогу Купер сматрао је да је „на дохват руке нагодба” око слободног промета робе и када је српска страна „затегла питање” не можда самог царинског печата, већ предлога Приштине да пратећи царински документи носе ознаке самосталног Косова, приметили су извори у Бриселу.

Тако да су, додали су, потоњи ембарго Приштине на увоз из Србије, додатне царине на робу БиХ, а посебно упућивање специјалне полиције на царинске прелазе и паљевина једног од њих у суштини потпуно безразложни потези.

Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, Бети је пренела да је „став Уније потпуно јасан, а то је да се само поновним седањем за сто дијалога могу решити спорна питања која су изазвала садашњу ескалацију на Косову”.

Она није могла да каже да ли ће већ сутра Купер стићи у Београд, а потом отићи и у Приштину.

На питање да ли се у ЕУ оцењује да ће бити успешни садашњи напори српских власти и Кфора и Еулекса за смиривање и враћање прилика на Косову на стање које би омогућило наставак дијалога, одговорила је да се то свакако очекује, али да у овом часу о томе не може да „шпекулише”.

Европски дипломатски извори сматрају да ће веома тешко моћи да се добије потпуна подршка власти у Приштини за, што тражи Београд као услов за наставак дијалога, „повратак на пређашње стање” у односу на упућивање приштинске специјалне полиције на гранично-административне прелазе.

На питање како ЕУ може да отклони узроке кризе и све врати у „европски оквир процеса стабилизације и придруживања”, ако се Еулексови цариници и полицајци не врате на границе и Еулекс тиме потврди да може да спроводи свој мандат, а ЕУ да има битну улогу на Косову, одговор је био да ће „свакако у неком виду то морати да се догоди”.

Европске дипломате су поновиле да „цела међународна заједница”, а то значи и САД, подржава повратак на кључну улогу ЕУ у дијалогу и збивањима на Косову.

Они су тиме одговорили и на питање како је онда објашњиво да су Међународна цивилна конференција, француски амбасадор у Приштини и неки амерички званичници отворено или посредно подржали покушај косовског премијера Хашима Тачија да уклони Еулекс са царинских прелаза и тамо постави своје полицајце.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер