петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Хенд: Без одлагања преговора Београда и Приштине
Хроника

Роберт Хенд: Без одлагања преговора Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

"САД и друге земље јасно су ставиле до знања да је реч о кривичној истрази о појединицима и да се том питању мора прићи озбиљно без обзира куда би докази могли да воде."

Саветник Комисије за европску безбедност и сарадњу (Хелсиншке комисије) Америчког конгреса, Роберт Хенд, осврнуо се у разговору са колегом Бранком Микашиновићем на извештај специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и предстојеће преговоре Београда и Приштине.

Хенд: “Извештај Дика Мартија изазвао је значајне реакције како на Косову и у Србији, тако и у Европи и у Сједињеним Државама. Мислим да је добро што је извештај објављен, за шта је наша комисија показала интересовање још када је неке од навода садржаних у њему први пут поменула Карла дел Понте 2008. Ми смо о томе разговарали са српским и албанским званичницима, као и са званичницима на Косову и представницима Стејт департмента. Задовољни смо што су та питања привукла пажњу. Надам се да ће наводи за које Дик Марти буде пружио доказе допринети даљој истрази и непристрасном закључку у том случају. У међувремену, мислим да је преурањено нагађати о исходу док цела ствар не прође кроз неопходан правни процес.”

Глас Америке: Да ли би тај извештај могао да има утицаја на даљу интерну политичку ситуацију на Косову и међународну позицију Приштине?

Хенд: “Мислим да Мартијев извештај већ има последице на Косову. Првобитно је прихваћен са подозрењем у Приштини, због, како неки кажу, временског подешавања, мада лично сумњам у то, односно да је објављен одмах након избора на Косову праћених неправилностима. Након обновљених избора на неким местима сада су у току настојања да се формира коалициона влада. Све то заједно, у светлу припрема за почетак дијалога Приштине и Београда, помало је изненадило политичке структуре на Косову, које су протумачиле Мартијев извештај као оптужбу против целог Косова, посебно његове независности и стабилности. Међутим, САД и друге земље јасно су ставиле до знања да је реч о кривичној истрази о појединицима и да се том питању мора прићи озбиљно без обзира куда би докази могли да воде. У међувремену, председник Србије, Борис Тадић заложио се за отпочињање дијалога са Приштином, што помаже у сагледавању Мартијевог извештаја као кривичног случаја, а не као отварања питања независности Косова, коју САД подржавају.”

Глас Америке: Када очекујете почетак преговора Београда и Приштине?

Хенд: “У овом тренутку највећи проблем је унутрашња политичка ситуација на Косову. Србија је саопштила да је спремна за преговоре, док је Приштина у процесу формирања нове владе. Исто тако мислим да извештај Дика Мартија не би требало да доведе до одлагања преговора. Надам се да ће дијалог ускоро да почне и да ће бити фокусиран на техничка питања, а не на питање статуса, тако да се обе стране већ на самом почетку усмере ка питањима од заједничког интереса у којима могу да сарађују. То би довело до смиривања ситуације на Балкану, а било би од користи за обе стране.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер