четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Хантер: Без јасних циљева у Либији
Хроника

Роберт Хантер: Без јасних циљева у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2011.

Роберт Хантер, високи сарадник Корпорације РЕНД која се бави међународним односима и глобалном безбедношћу, осврнуо се у разговору за Глас Америке на досадашњи ток операције НАТО, америчку улогу у њој, као и изгледе да либијски лидер Моамар Гадафи буде ускоро свргнут.

Бивши амерички амбасадор при НАТО-у и Европској унији каже да је савезничка мисија у Либији за сада само делимично успела. Цивили су углавном заштићени, посебно у Бенгазију, што је предвиђено резолуцијом Савета безбедности УН-а. Али, апел председника Барака Обаме, француског председника Николе Саркозија и британског премијера Дејвида Камерона, да се Гадафи уклони са власти, тешко да може да се оствари ваздушним нападима, сматра Хантер.

„Ако би се сви сложили, Гадафи би могао да буде уклоњен применом силе. То би, међутим, изискивало распоређивање копнених снага. Резолуција Савета безбедности Уједињених нација о Либији не само што не иде даље од заштите цивила, већ изричито искључује било какав вид окупације. Да би се мандат проширио на свргавање Гадафија, потребна је нова одлука Северноатлантског савета у којем све чланице имају право вета. Већ знамо да се Немачка и Турска у начелу противе војној операцији у Либији. Немачка такође истиче да још неколико савезничких земаља прећутно стоји иза њеног става, што верујем да је тачно. Укратко, мало је вероватно да ће НАТО ићи даље од мандата којег има.“

Један од кључних проблема са којим се мисија НАТО-а суочава је управо то што недостају јасно дефинисани политички циљеви, каже Хантер:

„Само рећи да је циљ заштита цивила не води никуда у смислу одређивања када престају борбе, шта следи после тих борби и да ли треба борбе наставити и интензивирати их све док не оде Гадафи. Мисија једноставно није доречена.“

Један од разлога за то је настојање Обамине администрације да што већи део међународне заједнице подржи војну операцију против Гадафијевих снага. Међутим, акције НАТО-а у Либији већ увелико критикују Русија, Кина, Арапска Лига, као и Афричка унија, које су подржале резолуцију Савета безбедности, каже Хантер. Америка стога не жели да се нађе у позицији да предводи трећи рат на Блиском Истоку.

„Зато су Сједињене Државе повукле своје војне потенцијале чим је НАТО преузео вођство мисије у Либији. Америчка улога је сведена на пружање обавештајних информација, као и ометање Гадафијевог војног комуникационог система. Ту је, на пример, летелица АWАЦС која патролира и осматра Либију. Међутим, амерички ловци више нису укључени у борбе.  Повучене су још две моћне офанзивне летелице за нападе на копнене снаге, борбени авиони типа АЦ-130 и А-10.“

За Вашингтон, Либија је пре свега хуманитарни, а не стратешки проблем, који међународна заједница треба да реши колективно.

„Председник једноставно не може да дозволи да амерички војници почну да гину у Либији, када већ крваре у Ираку и Авганистану. Међутим, лично бринем што смо се повукли, јер то кошта мисију НАТО-а, која би била много ефикаснија када би у њој учествовали Американци. Такође мислим да се каснило са војним узвраћањем на Гадафијеве нападе на побуњенике и цивиле. Док су побуњеници били на успону, а Гадафи у дефанзиви, изгледи за избијање пуча у земљи били су много већи. Чим су Гадафијеве снаге окренуле ствари у своју  корист, смањени су и изгледи да ће га тек тако напустити клика која са њим дели власт.“

Хантер ипак изражава наду да ће Сједињене Државе реактивирати своје учешће у НАТО операцијама над Либијом.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер