уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Риза Хаљими: Завод за статистику користи фалсификоване податке о броју Албанаца на југу Србије, број ће се утврдити "алтернативним методама"
Хроника

Риза Хаљими: Завод за статистику користи фалсификоване податке о броју Албанаца на југу Србије, број ће се утврдити "алтернативним методама"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2015.

Посланик у Скупштини Србије Риза Халими рекао је да је постигнут договор да се формира комисија за процену броја Албанаца који живе у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа, а који су већином бојкотовали попис становништва 2011. године.

Након састанака са председником Координационог тела Владе Србије Зораном Станковићем, Риза Халими, лидер Партије за демократско деловање (ПДД), изјавио је Бети да неће бити типичног пописа становништва, већ ће се формирати тим стручњака чији би чланови били и Албанци из тих општина, ради процене броја становника, која би се користила у званичним документима.

"Ми смо у начелу за решавање тог проблема јер имамо ситуацију да се у пракси примењују неприхватљиви подаци Завода за статистику, по којима у општини Прешево живи 416, а у општини Бујановац 244 Албанца што је фалсификован податак који није смео да се званично користи. Тражили смо да Завод процени број становника, али они то до сада нису учинили", рекао је Халими.

По предлогу Координационог тела, у екипи која би проценила број Албанаца у три општине, били би међународни као и стручњаци из републичког Завода за статистику, Координационог тела и представници Албанаца.

Користили би се алтернативни извори и упоредне методе за процену: број ученика у школама, број пријављених незапослених или запослених, подаци из полицијских станица о томе колико се годишње изда личних карата или путних исправа, рекао је Халими.

Халими је рекао да се алтернативне методе за одређивање броја Албанаца неће се користити за друге општине у Србији.

Према подацима из пописа 2011. године, који су Албанци из Бујановца, Прешева и Медвеђе бојкотовали, највише Албанаца у Србији је у Београду. Пописано их је више од 1.200, док је у Војводини пописано више од 2.000 Албанаца.

"Државна предузећа јефтино продата"

Халими је оценио да је процес приватизације у Србији је лоше спроведен, а у Прешеву и Бујановцу још горе јер су државна предузећа јефтино продата локалним спонзорима владајућих партија, а они су их позатварали и отпустили раднике.

Халими је навео да је позвао председника Координационог тела Владе Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђу, Зорана Станковића, с ким је разговарао  данас у Прешеву, да се Координационо тело више укључи у процес приватизације у тим општинама.

"У Прешеву је фирма 'Електроконтакт' за 2.500 евра продата спонзору локалне политичке партије која је на власти у Прешеву, иако је вредност те фирме најмање 500.000 евра. Сви радници, око 30, након приватизације су отпуштени. То је типичан пример како се овде одвијала приватизација", нагласио је Хаљими.

Према његовим речима, то је "отворена пљачка од стране државе, потпомогнута онима који имају и своје политичке циљеве".

Навео је да су фирме "Електроконтакт", као и "Метал" из Прешева, чије су приватизације биле потпуно неуспешне, купили локални Албанци.

"Нема опасности преливања сукоба у Прешево и Бујановац"

Говорећи о могућности да се нестабилна ситуација у Македонији прелије на југ Србије, Халими је реако да увек постоји шанса да појединац или мање групе изазову инциденте, али нико озбиљан не може да тврди да постоји могућност да то буде већих размера, или да се понове догађаји које смо имали 2000. и 2001. године. Таква опасност у овом тренутку није реална јер нема такве атмосфере", рекао је Халими.

Од новембра 2000. до маја 2001. године на подручју општина Прешево, Бујановац и Медвеђа одвијали су се сукоби такозване Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе (ОВПБМ) са српским здруженим снагама безбедности. Сукоб је окончан уз посредство међународне заједнице.

Халими сматра да је "преувеличана и неосновано предраматизована опасност да ће се тај догађај прелити на подручје Прешева, Бујановца и Медвеђе".

Лидер Партије за демократско деловање (ПДД), која у скупштинама општина Прешево, Бујановац и Медвеђа укупно има највећи број одборника у односу на друге албанске партије, рекао је да је "убеђен да реално нико није заинтересован да на том подручју буде велике дестабилизације, као и да не постоји подлога за теже оружане инциденте".

Халими је рекао и да "нико још тачно не може да каже шта се у ствари догодило у Куманову и да сви треба прво да сачекају резултате истраге из Македоније".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер