петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рио Тинто о могућем референдуму: Не постоји правни оквир који укида дозволе - уколико је исход референдума негативан
Хроника

Рио Тинто о могућем референдуму: Не постоји правни оквир који укида дозволе - уколико је исход референдума негативан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јул 2021.

Пројекат Јадар јесте нешто што утиче на животну средину, али ће ти утицаји бити сведени на најмању могућу меру, каже директорка Рио Саве Весна Продановић. Она тврди да пројекат неће уништити ни пољопривреду нити загадити водене токове. Као наводе представници Рио Тинта, изградња рудника почела би наредне године, да ће се радити  четири године, а онда би се, 2026. године, почело са експлоатацијом литијума. До 2029. године би дошло до потпуне производње, преноси репортерка Н1. Она је навела да ће, уколико дође до референдума о „пројекту Јадар" и он буде негативан, компанија морати да заузме став, јер не постоји правни оквир по којем дозволе не важе, ако је референдум негативан.

Компанија Рио Тинто је саопштила да је определила 2,4 милијарде америчких долара за изградњу рудника и постројења за прераду литијум-бората за пројекат Јадар у Лозници. Представници те компаније односно компаније Рио Сава које је основана због овог пројекта, одржали данас и конференицију за новинаре на којој су говорили, како јавља репортерка Н1, у којој се фази пројекат Јадар налази и колико времена је потребно да се уради Студија о процени утицаја на животну средину.

Подсетимо, бројни мештани, али и људи из других делова Србије оштро се противе овом пројекту.

„У случају да референдум буде негативан компанија ће морати да заузме свој став, видећемо шта је став државе, не постоји правни оквир који каже да, ако је референдум негативан, онда не важе дозволе. Правни оквир за то није разјашњен, али наравно да ћемо се прилагодити ономе што у том тренутку држава буде поставила нама као оквир“, рекла је Продановић. Она је истакла да је важно да ако до референдума дође, сви заинтересовани буду потпуно информисани о пројекту. Продановић је истакла да је Рио Тинто определио 2,4 милијарде долара за пројекат развоја депозита јадарита у Лозници и да би то требало да буде највећа рударско-индустријска гринфилд инвестиција.

Генерална директорка компаније Рио Сава каже да често чују како ће пројекат Јадар уништити пољопривреду и тврди да то није тачно. „Развијамо пројекат на 400 хектара од којих је већи део земља треће и четврте категорије, а она која јесте више категорије због неких ранијих процеса тамо је већ контаминирана. Свим људима који се тамо баве пољопривредом помажемо, правимо индивидуалне програме и помажемо им да на нађу другу земљу и да наставе своје активности на другој локацији. Остали део, ван зоне утицаја, на то апсолутно нема утицаја, тамо пољопривреда може да се развија. То јесте плодна земља, а пројекат Јадар може само позитивно да утиче и на пољопривреду, али и на туризам, јер ће оснаживање тог региона помоћи и развој туризма. Ово је озбиљан рударско-индустријски пројекат, сигурно да има утицај на животну средину, а у данашњем времену, овакви пројекти те ризике држе под контролом… То је оно што Рио Тинто ради и чему ће бити посвећен. Јако је важно да компанија улаже довољно средстава и ресурсе да те ризике држе под контролом, да се планирају сви могући сценарији, чак и хаварија, и да се знају одговори на сваку могућу ситуацију. Дакле, пројекат јесте нешто што утиче на животну средину, али ће ти утицаји бити сведени на најмању могућу меру и време када можемо то да прикажемо је када изађемо са Студијом о процени утицаја на животну средину“, навела је она.

Из Рио Саве наводе да желе да разговарају са свима, да су отворени за сваку врсту дијалога, тврдећи да са добрим делом мештана имају добру сарадњу, а са мањима делом не, наводи репортерка Н1. Рекли су да ће дати сву потребну документацију како би мештани били упознати са тим шта ће се радити. Наводе да разумеју забринутост грађана, али и да их неће спречавати у томе да протестују, истичући да желе да их упуте у детаље кад буду имали финалне техничке податке. На конференцији су рекли да би изградња рудника почела наредне године, да ће се радити  четири године, а онда би се, 2026. године, почело са експлоатацијом литијума. До 2029. године би дошло до потпуне производње, преноси репортерка Н1.

„Управљање водама и отпадом изазива доста пажње и забринутост. Имали смо на ту тему доста онлајн састанака, а наравно остаје могућност да и у другим приликама доставимо техничке податке, да покажемо колико су озбиљне мере које се предузимају да би се вода заштитила, да би се пречишћавање воде довело на ниво да не утиче на даље токове. Све оно што би се испуштало повремено, не стално, у реку Јадар биће апсолутно третирано и неће довести до загађења водених токова“, тврди Продановићева.

Истиче да такав један пројекат, када долази узимања рудног богаства, не може да се уради без прихватања локалне заједнице. Нагло је прошле године дошло до негативног сентимента о пројекту, који се појачава, ми уважавамо  то, и спремни смо за дијалог, закључује Продановићева.

(Н1, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер