петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РИК: Седница од пет минута, одбијен дневни ред опозиције
Хроника

РИК: Седница од пет минута, одбијен дневни ред опозиције

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. март 2017.

Републичка изборна комисија је одржала петоминутну седницу на којој није разматран дневни ред који су предложили представници опозиционих кандидата у том телу.

Таква одлука је донета јер није било довољно гласова за његово усвајање.

На почетку седнице чланови РИК-а минутом ћутања одали су пошту погинулима у НАТО бомбардовању СРЈ пре 18 година.

Предложени дневни ред имао је три тачке којима су тражене измене Упутства за спровођење избора за председника Србије и то у делу који се односи на одржавање избора на Косову и Метохији, као и у члановима 90 и 91, за које је опозиција тврдила да су спорни.

За изгласавање дневног реда било је потребно девет чланова, а за њега је гласало осам чланова и заменика чланова РИК.

Опозиција је тражила да се Упутство промени у делу који се односи на спровођење избора на Косову и Метохији, јер је Уставни суд Србије раније утврдио да су неке одредбе Упутства неуставне.

У спорном Члану 91 Упутства за спровођење изборних радњи наведено је да, ако у записнику о раду бирачког одбора постоје логичко-рачунске грешке које су последица очигледне омашке у попуњавању записника, а које не утичу на утврђивање резултата избора, координатор РИК-а је овлашћен да, у сарадњи са представницима Републичког завода за статистику, у седишту РИК-а, изврши и парафира исправку тих омашки.

Опозиција је и раније тражила да се тај члан промени, тврдећи да то представља "легализовање изборне крађе", посебно ако се узме у обзир да у исправљању грешака може да учествује члан Републичког завода за статистику, односно неко ко није члан РИК-а.

Заменик члана РИК у проширеном саставу из редова покрета Доста је било Војин Илић рекао је да је неусвајање дневног реда у коме се прва тачка односи на изборе на Косову и Метохији, "гажење Устава Републике Србије" и да је лицемерно што је седница РИК почела минутом ћутања за страдале у бомбардовању 1999. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер