четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ричард Холбрук: Затровани односи у БиХ
Хроника

Ричард Холбрук: Затровани односи у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. октобар 2008.


БЕОГРАД, 31. октобра (Танјуг) - Главни творац Дејтонског мировног споразума Ричард Холбрук оценио је да су у БиХ односи Срба, с једне, и Бошњака и Хрвата, с друге стране, затрованији него икад од рата 1992. до 1995. године, и додао да жали због недостатака тог споразума.

"Сматрам да тамо (у БиХ) има више тензија него у било које време од Дејтона, више тензија, а мање сарадње", изјавио је Холбрук агенцији Ројтерс.

Премијер Републике Српске Милорад Додик је, према Холбруковом мишљењу, главни разлог нестабилности.

"Додик покушава да уништи централну владу", тврдио Холбрук у телефонском интервјуу британској агенцији датом из Загреба, где се јуче састао са хрватским председником Стјепаном Месићем.

Холбрук је навео да му је у четвртак један веома истакнути хрватски званичник, чије име не наводи, пренео да мисли да Додик покушава да мирољубивим политичким средствима испуни циљ бившег лидера босанских Срба и хашког оптуженика Радована Караџића.

Према Холбруковој оцени, Додик и председавајући Председништва БиХ Харис Силајџић имају "затрован однос који поларизује земљу". 

Он је нагласио да је опасно да свет игнорише Босну и предложио да би преко канцеларије Високог представника требало предузети оштре мере да се опозову закони и смене званичници који крше мировни споразум.

Недостатак Дејтонског споразума је што се дозволило да се српски део БиХ зове Република Српска (РС), уместо некако да звучи као мање независан ентитет, рекао је Холбрук.

"Требало је да инсистирамо на другом имену у ком се не спомиње реч 'република'", казао је Холбрук.

Холбрук и бивши високи представник ЕУ за БиХ Педи Ешдаун објавили су прошле седмице заједнички чланак под називом "Босанско буре барута" у ком су навели да је 13 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, Босни неопходна јача трансатлантска сарадња будући да се ова земља налази пред колапсом.

Додик је јуче истакао да РС подржава изворни Дејтонски споразум, а да су сви проблеми у БиХ настали јер је део међународне заједнице унилатерално мењао или, како кажу, модернизовао тај споразум.

Реагујући на Холбрукове ставове, Додик је рекао да је "фино" што некадашњи амерички дипломата "нема паметнијег посла" него му је Додик у орбити интересовања.

Додиков саветник Гордан Милошевић је данас у британском "Гардијану" нагласио да су тврдње да је Босна буре барута неосноване и неконструктивне и иду наруку онима који желе да међународну заједницу искористе како би наметнули решења која одговарају само једној страни, а са којима се народ БиХ не слаже.

Саветник премијера РС је указао да је залагање за очување Републике Српске заправо "логична реакција на покушаје да се ова република једнострано укине, или да јој се измени статус утврђен Дејтонским споразумом", на чијем поштовању РС заправо инсистира. 

Милошевић је истакао да је нормално да постоје неслагања у вези са институционалном структуром која би најбоље одговарала потребама свих грађана и етничких група БиХ.

Холбрук и Ешдаун, навео је Милошевић, својом оштром критиком премијера РС Милорада Додика потцењују напредак остварен током његовог мандата, између осталог, у домену реформе полиције, покретне војне имовине, сарадње по питању Сребренице и правосудне реформе.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер