четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ричард Хобрук позвао Црну Гору и Македонији да признају Косово
Хроника

Ричард Хобрук позвао Црну Гору и Македонији да признају Косово

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. септембар 2008.

Ричард Хобрук позвао Црну Гору и Македонији да признају Косово и апеловао на ЕУ да не прима Србију у чланство те организације, све док та држава "испољава претензије ка Косову и сматра га делом своје територије". 
Некадашњи кључни решавач балканских конфликата, који се у Приштини састао са премијером Косова Хашимом Тачијем, позвао је Брисел да одустане од пријема Србије у чланство у тој организацији све док Београд не призна Косово као независну државу.
"Ако Србија буде примљена у ЕУ, то треба да се догоди ако се постигне потпуни договор да (Београд) призна Косово као независну државу. ЕУ би тешко погрешила ако прихвати Србију док она има претензије да је Косово део њене територије. То би било веома опасно", рекао је Холбрук у Приштини.
"Неповратна чињеница је да је Косово слободна и независна држава. Како време пролази још много земаља ће признати Косово, а међу њима и суседне земље, Македонија и Црна Гора, које позивам да то учине", изјавио је Холбрук.
Холбрук је, такође, одбацио поређење између проглашавања независности Косова и случајева Јужне Осетије и Абхазије, рекавши да је Русија "анектирала" две побуњене покрајине, док је међународна заједница питање Косова још 1999. године пренела на Уједињене нације да би "након тога Косово постало независно".
"Косово је прогласило независност након што је Русија запретила ветом на план Мартија Ахтисарија", рекао је Хлобрук, наглашавајући да је једнострано проглашење независности Косова средином фебруара "био потпуно коректан птез власти у Приштини".
"Постојала су три пута. Да се Косово врати под окриље Србије, што би довело до рата, да остане под УН, што се више није могло и да прогласи независност. Одлука је била врло лака", рекао је Холбрук.
Бивши амерички амбасадор у УН и један од твораца Дејтонског споразума оценио је и да се Косово успешно суочава са првим изазовима признавања статуса од других земаља, имајући у виду "глобалну кампању коју против његове независности води Русија".
Холбрук ће се састати и са председником Косова Фатмиром Сејдиуом и председником покрајинске скупштине Јакупом Краснићијем.
Некадашњи амерички специјални изасланик сматра се једним од кључних играча у процесу решавања косовске кризе у време администрације бившег председника САД Била Клинтона. 
У "преломном тренутку" конфликта на Косову, Холбрук се 24. јуна 1998. године у Јунику састао са локалним командантом ОВК Хајдином Абазијем, познатијим под ратним именом Љуан Хаџију, након чега је та формација албанских герилаца избрисана са америчке листе терористичких организација.
PTC 08.09.2008


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер