Početna strana > Hronika > Ričard Grenel sa Hašimom Tačijem i Aljbinom Kurtijem u Prištini: Od presudnog je značaja aktivno učešće SAD u pronalasku konačnog rešenja između Kosova i Srbije
Hronika

Ričard Grenel sa Hašimom Tačijem i Aljbinom Kurtijem u Prištini: Od presudnog je značaja aktivno učešće SAD u pronalasku konačnog rešenja između Kosova i Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. oktobar 2019.

Specijalni izaslanik predsednika SAD Donalda Trampa za pregovore Srbije i Kosova ambasador Ričard Grenel rekao je u Prištini da se nada da će se Kosovo i Srbija ubrzo sastati i da će pronaći rešenje, saopšteno je iz kabineta predsednika Kosova Hašima Tačija.

Grenel je tokom sastanka sa Tačijem rekao da će sporazum između dve države biti kamen temeljac za privredni rast i doprineće blagostanju svih građana.

"Predsednik Tači se zahvalio ambasadoru Grenelu na podršci koju su Sjedinjene Američke Države pružale Republici Kosovo u svim periodima. Od 2008. godine nije bilo usmereno ovoliko pažnje SAD prema Kosovu", rekao je predsednik Tači i dodao da to "povećava povernje i našu veru u traženju mirovnog sporazuma sa Srbijom".

Tokom sastanka, kako je saopšteno, Tači je rekao da će Kosovo biti konstruktivno u pronalaženju rešenja, koje će otvoriti put razvoju.

"Aktivno učestvovanje SAD u pronalaženju konačnog rešenja između Kosova i Srbije biće određujuće", kazao je kosovski predsednik.

Grenel u Prištini sa Kurtijem i Tačijem o dijalogu sa Beogradom

Kosovski predsednik, Hašim Tači, saopštio je da je aktivno učešće SAD u pronalasku konačnog rešenja između Kosova i Srbije od „presudnog značaja“.

To je rečeno na sastanku Tačija sa specijalnim izaslanikom američkog predsednika za mirovne pregovore Kosova i Srbije, Ričardom Grenelom, prenose iz kosovskog predsedništva.

Tači je Grenelu obećao da će „Kosovo biti konstruktivno u pronalasku rešenja sa Srbijom“, a Grenel je „izrazio nadu da će se predstavnici Kosova i Srbije uskoro sastati kako bi došli do rešenja“.

Tači je dodao da od 2008. nije postojala ovolika pažnja SAD-a Kosovu, i da to „učvršćuje naše poverenje u potrazi Mirovnog sporazuma sa Srbijom“.

Grenel se inače nalazi u prvoj poseti Kosovu od kako ga je američki predsednik, Donald Tramp, imenovao na tu poziciju 4. oktobra.

Pored sastanka sa Tačijem u njegovom kabinetu nakon kojeg nije bilo izjava za medije, Grenel će se u Američkoj ambasadi u Prištini sastati i sa političkim liderima. U četvrtak Grenel će se u Beogradu sastati i sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem. Iz Vučićevog kabineta je takođe najavljeno da će o sastanku javnost biti obaveštena putem saopštenja, to jest, da neće biti izjava.

Iz Predsedništva Kosova saopšteno je i da je na sastanku rečeno da će „Mirovni sporazum između Kosova i Srbije doprineti razvoju Kosova i celog regiona“.

Prenosi se da je Grenel takođe rekao da će sporazum između dve države uspostaviti osnovu za ekonomski razvoj i doprineti boljitku svih građana.

Nakon što su se susreli Grenel i Tači, američki ambasador na Kosovu, Filip Kosnet, objavio je na Tviteru da se „specijalni predsednički izaslanik Grenel raduje saradnji sa predsednikom Tačijem i drugim liderima Kosova kako bi pomogao da se mir, pravda i prosperitet donesu na Kosovo i u region“.

Grenel je o mogućnostima postizanja sporazuma sa Srbijom razgovarao sa liderom pokreta Samoopredeljenje, Aljbinom Kurtijem, od kojeg se očekuje da će, nakon izbora 6. oktobra, biti na čelu nove kosovske vlade.

Kako su saopštili iz tog pokreta, na konstruktivnom i otvorenom sastanku, Grenel je čestitao pokretu Samoopredeljenje na najviše osvojenih glasova, hteo je da čuje njihovo mišljenje i stavove o mogućnostima sporazuma sa Srbijom „pre nego što otputuje za Beograd“.

„Grenel je naglasio da je nedostatak sporazuma Kosova i Srbije glavna prepreka za strane investicije kosovskoj ekonomiji“, ističe se u saopštenju Samoopredeljenja.

S druge strane, ističe se kako je Kurti rekao da su „sastav i proces sporazuma važniji za njegovu održivost od vremenskog okvira“.

Kurti je dodao da Kosovo ima potrebe za ekonomskim razvojem i stranim investicijama, ali da su za to problem visoka korupcija u vladi, koja stvara nesigurnost i plaši preduzeća, siromaštvo i težak pristup preduzeća finansijama zbog visokih kreditnih kamata u bankama.

Dogovorili su se da će se nakon formiranja nove vlade nastaviti redovna komunikacija.

I pred dolazak Grenela u Prištinu, Kosnet se oglasio putem Tvitera u kojem je naveo da na Kosovo dolazi i specijalni predstavnik Stejt departmenta, Metju Palmer. Palmer, međutim, nije prisustvovao današnjem sastanku.

„Američka podrška Kosovu i Srbiji u procesu dijaloga zahteva timski rad: specijalni izaslanik predsednika, Grenel i specijalni predstavnik Stejt departmenta, Metju Palmer, zajedno u Berlinu. Obojica će posetiti Kosovo“, napisao je jutros na Tviteru Kosnet.

Nedavna odluka američkog predsednika, Donalda Trampa, o imenovanju Grenela za specijalnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova, je ocenjena kao iznenadna, budući da je američka administracija krajem avgusta već imenovala diplomatu Metjua Palmera za specijalnog izaslanika za Balkan, za kojeg se smatralo da će se, između ostalog, baviti i dijalogom.

Evropska unija će najverovatnije takođe imenovati svog predstavnika koji će se, poput Grenela, baviti isključivo pregovorima između Beograda i Prištine.

(Beta, KoSSev)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner