петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ричард Гренел: Још није достигнут "тај ниво детаља" да ли ће САД бити гарант спровођења споразума Србије и Косова
Хроника

Ричард Гренел: Још није достигнут "тај ниво детаља" да ли ће САД бити гарант спровођења споразума Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2020.

 Специјални изасланик председника САД за преговоре Србије и Косова Ричард Гренел изјавио је да су прошлонедељни преговори у Белој кући били тешки и да је председник Србије Александар Вучић био "веома тежак преговарач".

"Једно желим да нагласим, да је председник Вучић био веома тежак преговарач, он се заиста бори за свој српски народ, а то и очекујемо. Очекујемо да људи дођу и боре се за своје грађане", рекао је Гренел у интервјуу за Српски радио Чикаго, који је водила председница иницијативе Срби за Трампа 2020 Олга Раваси.

"Преговори су били тешки и обе стране су отишле задовољне, али су обе стране очекивале и много више. А када се то догоди, то је добар начин да се покаже да су преговори били тешки", додао је амерички дипломата.

Гренел је рекао да су се САД одлучиле за отварање канцеларије Америчког фонда за развој у Београду због количине посла и броја пројеката, а не због симболике.

"Покушавамо да се не бавимо симболиком, да се не бавимо политичким симболизмом, којим се баве многи политичари… Наша позиција је да се довољно људи концентрише на то, али се недовољан број људи концентрише на економски развој, као што су нова радна места", рекао је у интервјуу емитованом у понедељак.

Према његовим речима, Трампу би било веома драго да посети Србију и регион.

"Још немамо датуме или појединости, али вец́ смо савладали прву препреку, а то је да се Бела кућа званично слаже са тим", додао је Гренел.

Гренел је поновио да је Трамп, као аутсајдер, проблему Србије и Косова који траје више од 20 година покушао да приђе на другачији начин, игноришући политичке проблеме којима се превише људи бави већ две деценије, али без успеха.

На питање да ли ће САД бити гарант спровођења споразума, укључујући заштиту свих верских светиња и знаменитости на Косову, као и да ли постоје планови за обнову неких које су уништене у прошлости, Гренел је рекао да још није достигнут "тај ниво детаља".

"Наравно да ће Сједињене Државе бити ту да помогну, али ми имамо филозофију да тај процес морају водити људи, народ у региону, српски народ... људи који су тамо, живе и раде... Не желимо да намећемо своја правила или мишљења", рекао је.

Али, додао је, ако се од САД затражи помоћ за финансирање програма или пројекта, онда морају да учествују у томе како ће тај новац бити потрошен.

"Нећемо написати бланко чек и дати га. Ако се од нас тражи да финансијски помогнемо, укључили бисмо се у то како ће се новац трошити, ко ће га контролисати и куда ће ићи. Ако нешто не платимо, спремни смо да помогнемо, али онда желимо да народ води, а не да намећемо наше идеје", навео је Гренел у интервјуу са председницом иницијативе Срби за Трампа 2020. која је позвала Србе у САД да помогну у поновном избору Трампа за председника.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер