субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Репортери без граница: Србија на 93. месту по слободи медија; Србија је земља са слабим институцијама у којој лажне вести шире медији које подржава Влада
Хроника

Репортери без граница: Србија на 93. месту по слободи медија; Србија је земља са слабим институцијама у којој лажне вести шире медији које подржава Влада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. април 2021.

 Новинарство, „главна вакцина“ против дезинформација, потпуно је или делимично блокирано у 73 одсто, односно у 130 од 180 земаља света, а Србија се налази на 93. месту као и прошле године, показује данас објављени годишњи извештај Репортера без граница (РСФ) о слободи медија.

Србија је земља са слабим институцијама у којој лажне вести шире сензационалистички медији које подржава влада и у којој су новинари изложени готово свакодневним нападима који све више долазе од владајуц́е елите и продржавних медија, наводи се у данас објављеном извештају Репортера без граница у којем је Србија на непромењеном 93. месту по слободи медија.

„Влада је искористила кризу корона вируса за доношење драконског закона, који је касније укинут, а на основу којег је новинарка Ана Лалић у априлу 2020. задржана током ноћи у затвору након хапшења у свом стану због извештаја о локалној болници“, подсећају РСФ.

Током антивладиних демонстрација, новинари су били жртве насиља како од стране демонстраната, тако и од стране полиције, која је произвољно хапсила, наводи се у извештају и додаје да су власти у бројним случајевима брзо идентификовале одговорне за злочине насиља над новинарима, али је било много мање вероватно да ц́е успешно спровести поступке.

РСФ такође подсећају да је укинута пресуда за убиство новинара Славка Ђурувије 1999. године и да је тај случај враћен на поновно суђење, али и напомињу да је почетком 2021. забележен значајан напредак у борби против некажњивости када су изречене пресуде за паљење куће новинара Милана Јовановића 2018. године.

Међутим, најпознатији узбуњивач у Србији Александар Обрадовић, како се истиче, и даље је предмет гоњења и поред недостатка доказа.

Независни медији, од којих су многи од њих локални медији, настављају да покривају опасне теме попут политичке корупције и организованог криминала иако су ослабљени кризом корона вируса и не добијају новац од државе, већ он одлази провладиним медијима.

Према листи РСФ, Косово је на 78. месту по слободи медија, Црна Гора на 104, Северна Македонија на 90, Албанија на 83, Хрватска је на 56. месту, а Словенија на 36. месту.

РСФ: Новинарство блокирано у 130 земаља света

У 73 одсто од 180 земаља ситуација је „врло озбиљна“, „тешка“ или „проблематична“ за новинаре, па су земље на мапи света слободе медија обележене као црне, црвене или наранџасте.

У извештају се наводи да само 12 земаља од 180 или седам одсто у односу на прошлогодишњих осам одсто  имају „добру ситуацију“. Ова „бела зона“ никада није била тако мала од 2013. године, наводе РСФ.

„Новинарство је најбоља вакцина против дезинформација“, поручио је генерални секретар РСФ-а Кристоф Делоар  (Цхристопхе Делоире).

Како указује Делоар, информације „пречесто блокирају политички, економски, технолошки, а понекад чак и културни фактори“, а новинарство је „најефикасније средство“ да се обезбеди да „јавна дебата буде заснована на утврђеним чињеницама“.

Иако је Европа најбезбеднији регион, све је више напада и хапшења, посебно у Немачкој (на 13. месту),  Француској (34. место), Италији (41. место), Пољској (64. место), Грчкој (70. место), Србији (93. место), која заузима исто место као и прошле године, и у Бугарској (112. место).

Репресија је повећана у Ирану (174. место), Саудијској Арабији (170. место), Египту (166. место) и Сирији (173. место), наводе РСФ.

На зачељу листе су Кина (177. место), Туркменистан (178. место), Северна Кореја (179. место) и Еритреја (180. место).

На првом месту већ пету годину заредом је Норвешка, а следе је Финска, Шведска и Данска.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер