уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ректор БУ Иванка Поповић: Одлука о докторату Синише Малог је искључиво академска и њу су донели стручни и најпозванији људи, Универзитет не одређује ко ће бити члан владе или не
Хроника

Ректор БУ Иванка Поповић: Одлука о докторату Синише Малог је искључиво академска и њу су донели стручни и најпозванији људи, Универзитет не одређује ко ће бити члан владе или не

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. новембар 2019.

Ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић изјавила је за Н1 да није сагласна са оценом председника Републике Александра Вучића да је одлука Одбора за професионалну етику о докторату Синише Малог "дубоко политичка". Истакла је да су закључак о постојању неакадемског понашања у изради докторске дисертације министра финансија, донели стручни и најпозванији људи. Професорка Поповић поручила је и да је одлука Етичке комисије искључиво академска, и да Универзитет није у позицији да одређује ко ће бити члан владе или не.

Ректорка Поповић изјавила је у Дану уживо ТВ Н1 да јој је драго што случај доктората министра Малог окончан. За то што је процес трајао пет и по година, како је рекла, постојале су субјективне и објективне околности.

"Објективне су да није постојала процедура која је предвиђалла могућност довођена у питање квалитета докторске дисертације (...) И у том смислу смо били спори, грађење прописа трајало је јако дуго, али након што су правила постављења, процедура је ишла релативно добро", подсетила је ректорка.

Као проблем је истакла и то што велики број људи није желео да буде члан комисије која би се бавила докторатом министа Малог, управо због велике пажње јавности коју је привлачио тај случај.

"Мислим да је било јако много искушења, јер је то била тема којом су се бавили сви, и то је једна од првих ствари која је имплицитно ометала тај процес, јер је ово искључиво академско питање без других конотоација", поручила је Поповић.

У интересу свих је да се аутономија Универзитета поштује

Са тим, по свему судећи, нису сагласни министар Мали и председник Вучић, будући да су обојица оценили да је одлука Одбора за професионалну етику политичка. Председник државе је истакао и да та одлука неће утицати на место Малог у Влади јер се "за избор министара анализирају успеси".

У сваком случају Универзитет није у позицији да одређује ко ће бити члан Владе или не, одговорила је ректорка на примедбе извршне власти.

Рекла је да не може да се сложи са оценом да је одлука Одбора политичка, јер је реч о одлуци стручног тела Универзитета која се односи искључиво на квалитет докторске дисертације Синише Малог.

Упитана да сматра ли да Мали треба да поднесе оставку, ректорка је одговорила: "Позиција Универзитета није да одлучује о тим питањима, свака особа је одговорна за своје поступке и одређује своју судбину."

Коментаришући могућност притисака на Универзитет после одлуке да је докторат министра плагијат, Поповић је рекла да се искрено нада да то неће бити случај, јер је Универзитет у Београду јавно добро које је ту да делује у интересу свих грађана.

"А у интетресу свих је да се поштује аутономија и да се има поверење у квалитет рада Универзитета", казала је.

Студенти су куцали на отворена врата

Поповић је додала и да су студенти који су у септембру блокирали Ректорат "куцали на отворена врата".

"Ценим њихову жељу да унапреде Универзитет, то је енергија младости, али са или без њиховог ангажовања, овај поступак би се решио. Скратили су процедуру можда за месец дана, али свакако би била окончана у 2019.", уверена је ректорка.

Додала је и да преиспитивање одговорности ментора Синише Малог и чланова комисије која је оцењивала докторску дисертацију, зависи од спремности академске заједнице да се суочи са тим.

Београдски се удружује са европским универзитетима

Ректорка је истакла да Универзитет чини јако много добрих ствари у оквиру унапређења свог рада, да на нивоу међународње сарадње има велике активности.

Круна успеха, како је рекла, то што је Универзитет у Београду позван да учествује у европском универзитетском савезу који ће чинити седам универзитезта, који ће у будућности функционисати као једна хомогена целина.

Реч је о врло угледни партнерима и фантастичном подстицају за високо образовање, истакла је ректорка Поповић.

(Н1)

Видети још: Александар Вучић: Ја сам видео докторат. Нисам га прочитао, али не бих давао свој суд као неки полуписмени лидери политичких странака

Синиша Мали: Тешко ми је да прихватим одлуку политичке комисије о докторату - народ је најбољи судија

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер