петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рекордна цена нафте за последњих 30 месеци
Хроника

Рекордна цена нафте за последњих 30 месеци

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. април 2011.

ЊУЈОРК - Цена нафте на Меркантилној берзи у Њујорку је достигла највишу вредност за 30 месеци што се објашњава сукобима и међународном војном интервенцијом у Либији.

Цена стандардне сирове нафте "Вест тексас интермидијет" порасла је за 1,96 долара, на 106,23 долара за барел током поподневне трговине на њујоршкој продуктној берзи, а у једном тренутку достигла је 106,77 долара за барел, што је највише од септембра 2008. године.

На берзи у Лондону нафта типа "брент" је поскупела за 2,1 долар, на 117,05 долара за барел.

Сукоби у Либији почели су средином фебруара, а цена нафте је у међувремену повећана за више од 20 долара за барел.

Извоз либијске нафте, који је ишао углавном у Европу, је прекинут, а побуњеници против режима либијског вође Моамера Гадафија обећавају да ће обновити испоруке, иако се не зна када.

Либија је извозила око 1,6 милиона барела нафте дневно, што представља око два одсто светске потрошње, али су трговци енергентима забринути да би немири могли да угрозе извоз из Саудијске Арабије и Ирана, напомиње агенција Асошиејтед прес (АП).

Саудијска Арабија је највећи произвођач нафте у свету и испоручује око 8,4 милиона барела нафте дневно, док Иран обезбеђује више од четири милиона барела дневно.

Антивладини протести у тим земљама за сада нису узели маха, али протести и даље трају у окружењу - у Сирији, Бахреину и Јемену. Аналитичари очекују да ће Саудијска Арабија обезбедити замену за либијску нафту и почела је да снабдева европске енергетске компаније сировом нафтом, навео је аналитичар Едисон Армстронг.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер