петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Тајип Ердоган у посети Кини, састао се са Сји Ђинпингом
Хроника

Реџеп Тајип Ердоган у посети Кини, састао се са Сји Ђинпингом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2015.

 Турски председник Реџеп Тајип Ердоган састао се у Пекингу са кинеским председником Сји Ђинпингом и највишим функционерима Кине.

Њихов састанак је уследио у тренутку када су повећане тензије због начина на који Кина поступа са својом ујгурском мањином и када се воде осетљиви преговори о куповини кинеског ракетног система.

Није јасно да ли је постигнут напредак по било ком од тих питања, али Ердоган и кинески председник Сји Ђинпинг су потврдили да су везе две земље снажне, преноси АП.

"Будућност односа Кине и Турске је светла и има велики потенцијал," рекао је Сји обраћајући се медијима у центру Пекинга.

Везе две земље јачају, узвратио је Ергодан. "Ми верујемо да ће ово помоћи да се учврсти узајамно политичко поверење и пријатељство између наша два народа," додао је он.

Двојица председника су после састанка који је трајао два сата председавала потписивању споразума о трговини, улагањима и јачању дијалога.

Иако су односи две земље наоко пријатељски, турска јавност је била озлојеђена због иизвештаја да је ујгурској мањини на севрозападу Кине ограничено исповедање исламске вере, нарочито током Рамазана, који је завршен средином јула.

Турци и Ујгури имају блиске лингвистичке, културне и верске везе, а стотине људи су раније овог месеца демонстрирале у Истанбулу због положаја ујгурске мањине у Кини палећи кинеске заставе испред конзулата и позивајући на бојкот кинеске робе.

Турско министарство спољних послова је пре протеста позвало кинеског амбсдора и издало саопштење у коме се наводи да је турска јавност "ожалошћена" због извештаја о ограничењима током Рамазана.

Кина је негирала било какве рестрикције у верском изражавању и тражила да Анкара разјасни ово питање.

Друго контроверзно питање на дневном реду разговора тиче се кјуповине кинеског оружја. Турска, чланица НАТО је 2013. године изразила начелну намеру да купи кинески противваздушни ракетни систе ХQ-9 али је тај посао доспео у ћорсокак због некомпатибилности са системима оружја НАТО и могућег одавања војних тајни Пекингу.

Заменик министра спољних послова Џанг Минг је тим поводом данас рекао само да две стране имају "снажан интерес да сарађују на војном плану и да ће ојачати сарадњу у том домену".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер