петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Тајип Ердоган: Турска је под економском опсадом, на друштвеним мрежама спроводи се економски терор - издајници ће бити кажњени
Хроника

Реџеп Тајип Ердоган: Турска је под економском опсадом, на друштвеним мрежама спроводи се економски терор - издајници ће бити кажњени

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. август 2018.

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да је његова земља под економском "опсадом" која није повезана с економским показатељима.

У обраћању турским амбасадорима у Анкари, Ердоган је навео да ће Турска превазићи, како је рекао, "напад" на своју економију, преноси АП.

Турска је прошле недеље запала у финансијску кризу, пошто је вредност лире потонула услед забринутости због владиних економских политика и тензија у односима са САД.

Ердоган је инсистирао на томе да је турска економија и даље јака и да ће вредност лире ускоро бити "на најоптималнијем нивоу".

Очигледно алудирајући на САД, он је казао да "силеџије у глобалном систему не могу грубо и бесрамно" да присвоје турску имовину која је "плаћена крвљу".

Ердоган је додао да се на друштвеним мрежама спроводи "економски терор" и да ће "издајници" бити кажњени.

Министарство унутрашњих послова Турске саопштило је да је покренуло истрагу о 346 налога на друштвеним мрежама чији је садржај наводно допринео паду турске лире.

Пошто је потонула претходне недеље, вредност лире је пала за додатних седам одсто, пошто мере централне банке нису успеле да обнове поверење инвеститора, наводи АП.

Лира је синоћ достигла рекордно низак ниво у односу на амерички долар - 7,23 лире за један долар, пошто Ердоган у низу обраћања претодних дана није наговестио да је спреман да попусти у спору са САД.

Тензије у односима Вашингтона и Анкаре су ескалирале због случаја америчког свештеника Ендруа Брансона ухапшеног у Турској, али њима доприносе и друга неслагања. То су, између осталог, хапшење три особе запослене у америчком конзулату у Истанбулу, захтев Турске да САД испоруче исламског проповедника Фетулаха Гулена ког Анкара оптужује за организацију пуча 2016. године. То су и војне активности Турске на северу Сирије и намера Анкаре да од Русије купи ракетни систем С-400.

Председник САД Доналд Трамп у је наложио да царине на увоз из Турске буду удвостручене - за увоз челика са 25 на 50 одсто, а за увоз алуминијума са 10 на 20 одсто.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер