четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Тајип Ердоган: То што сам уставним променама добио апсолутну моћ не значе да сам постао диктатор
Хроника

Реџеп Тајип Ердоган: То што сам уставним променама добио апсолутну моћ не значе да сам постао диктатор

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. април 2017.

 Анкара -- Турски председник Реџеп Тајип Ердоган у интервјуу за ЦНН објаснио је да нове уставне промене којима је добио апсолутну моћ не значе да је постао диктатор.

Штавише, Ердоган је навео да референдум уопште није био због њега.

“Знате, ја нисам бесмртан. Могу умрети сваког тренутка...”, рекао је Ердоган.

Он је оштро демантовао да му је циљ сломити досадашњи турски политички систем. Без обзира на то што се прошле недеље изгласало да сам Ердоган може бирати неке уставне судије, министре, али и укинути позицију премијера.

“Истина, промене су велике. Али то не значи да ћу постати диктатор. Тамо где је диктатура нема председничког система. А ово што сте видели у недељу зове се демократија. Ја то зовем вољом народа”, рекао је он.

Председник се не осврће на чињеницу да му је земља дубоко подељена након референдума. Подсетимо, уставне промене изгласане су за 'длаку', тек 51,4 одсто Турака заокружило је 'да', док друга страна грми да је референдум био нерегуларан. Ердоган се не замара критикама својих противника...

“Ја сам иначе фудбалер, па ћу спортским жаргоном објаснити тренутну ситуацију. Нема везе победиш ли 1-0 или 5-0, победа је победа”, рекао је он.

Међународни посматрачи у Турској нису отишли толико далеко да су прогласили превару на референдуму, али су нагласили да је то била 'неравноправна борба'. Притом су мислили на медије који су под контролом Ердогана и који су народ бомбардовали само вестима које одговарају председнику.

“Ти људи морају знати где им је место”, нагласио је он.

“Пуне 54 године стојимо пред вратима ЕУ. С политичког гледишта, то једноставно није подношљиво. Покушали смо испунити све њихове захтеве, али они нису одржали своја обећање. Ако промене политику према Турској, онда опет можемо да седнемо за сто и видимо шта се још може направити”, каже Ердоган.

За разлику од европских лидера који су изражавали забринутост резултатом референдума, из САД-а је стигла честитка. Доналд Трамп је лично назвао Ердогана и пожелео му срећу.

“Лепо је то, али још лепше би било да се нађемо уживо и побољшамо нашу сарадњу. Свиђа ми се Трамп, његови потези чине ме срећним. Ми смо савезници и вјрујем да можемо решити пуно проблема”, рекао је Ердоган.

(Јутарњи лист-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер