четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Ердоган: Одобрићемо поновно уједињење Кипра уз услов да кипарски Турци буду признати као равноправни партнери у федерацији
Хроника

Реџеп Ердоган: Одобрићемо поновно уједињење Кипра уз услов да кипарски Турци буду признати као равноправни партнери у федерацији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. септембар 2014.

Уколико кипарски Турци буду признати као равноправни партнери у федерацији са владом кипарских Грка, Анкара би могла да одобри поново уједињење Кипра, изјавио је турски председник Ердоган

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао је данас да ће његова земља да одобри поновно уједињење Кипра само ако кипарски Турци буду признати као равноправни партнери у федерацији са међународно признатом владом кипарских Грка.

Ердоганов одлазак на северни турски део Кипра је прва посета иностранству од како је изабран за председника на изборима у августу, пренела је агенција АП.

Северни Кипар, који је досад признала само Турска, традиционално је прва дестинација сваког новог турског председника и не очекује се да ће Ердоганова посета дати нови подстицај уједињењу Кипра.

Ердоган је разговарао са Дервишем Ероглуом, лидером међународно непризнате Турске Републике Северни Кипар.

"Ми не можемо да заборавимо на Кипар", рекао је нови турски председник, у друштву супруге Емине.

"Као и Турска, и Грчка би, као земља гарант, требало да испуни своје обавезе", истакао је Ердоган и поручио да, ако свако испуњава своје дужности, кипарско питање може да се реши веома брзо.

Кипар је подељен већ 40 година на самопроглашени Северни Кипар и међународно признат јужни део кипарских Грка.

Турске трупе напале су и окупирале северну трећину Кипра 1974. године као одговор на пуч који је организовала Атина, са циљем да га уједини са Грчком.

Ероглу и председник Кипра Никос Анастасијадес су у фебруару покренули мировни процес, али још није остварен значајнији помак.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер