Početna strana > Hronika > Redžep Erdogan: Ne razumemo "istaknutu ulogu" Francuske u napadu na Libiju
Hronika

Redžep Erdogan: Ne razumemo "istaknutu ulogu" Francuske u napadu na Libiju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. mart 2011.

Turski zvaničnici su saopštili da ne mogu  da razumeju  "istaknutu ulogu" Francuske u međunarodnoj vojnoj intervenciji u Libiji, što, prema prvim ocenama, nagoveštava nove pukotine u okviru NATO saveznika.

"Za Tursku je nemoguće da razume tako istaknutu ulogu Francuske u sprovođenju odluka Ujedinjenih nacija", izjavio je ministar odbrane Turske Vedždi Gonul.

Ova izjava Ankare, koja je inače rezervisana prema vojnoj intervenciji u Libiji, mogla bi, prema prvim procenama, da izazove nove pukotine unutar Alijanse, navele su agencije.

Premijer Redžep Tajip Erdogan je danas izjavio da je u ovom trenutku njegova "najveća želja" da se operacije protiv Libije "okončaju što je moguće pre" i da narod te zemlje odredi svoju budućnost.

"Ukoliko NATO ide u (vojne) operacije, mi ćemo postaviti određene uslove", izjavio je Erdogan u Meki, tokom posete Saudijskoj Arabiji.

On je naglasio da se intervencija ne može završiti okupacijom te afričke zemlje koja ima naftu i gas jer "Libija pripada Libijcima", prenose agencije.

NATO je jednoglasno doneo odluku o zabrani letova nad Libijom, ali mnoge zemlje su zasad uzdržane da direktno uzmu učešće u vojnim operacijama u Libiji.

Vojne operacije protiv Gadafijevog režima predvode Francuska, Britanija, Kanada i SAD.

Nemačka je od početka imala rezervisan stav prema tom potezu, dok u Arapskoj ligi, koja je prihvatila uvođenje zone zabranjenih letova, već stavljaju pod znak pitanja teško bombardovanja položaja u Libiji.

Premijer Erdogan je apelovao na libijskog lidera Moamera Gadafija da imenuje predsednika zemlje koji bi uživao podršku naroda, kako bi izvukao zemlju iz sadašnjeg ćorsokaka.

Premijer Erdogan će danas, kako se saznaje u Ankari, održati sastanak sa nadležnim ministrima i vojnim komandantima na kome će se oceniti najnoviji razvoj u Libiji i oko nje.

U Ankari se tvrdi da bi danas trebalo da se održi i sastanak NATO-a, na kome će ambasadori 28 zemlja razgovarati o doslednom sprovođenju embarga na libijski uvoz oružja.

(RSE)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner