среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Ердоган: Не разумемо "истакнуту улогу" Францускe у нападу на Либију
Хроника

Реџеп Ердоган: Не разумемо "истакнуту улогу" Францускe у нападу на Либију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

Турски званичници су саопштили да не могу  да разумеју  "истакнуту улогу" Француске у међународној војној интервенцији у Либији, што, према првим оценама, наговештава нове пукотине у оквиру НАТО савезника.

"За Турску је немогуће да разуме тако истакнуту улогу Француске у спровођењу одлука Уједињених нација", изјавио је министар одбране Турске Веџди Гонул.

Ова изјава Анкаре, која је иначе резервисана према војној интервенцији у Либији, могла би, према првим проценама, да изазове нове пукотине унутар Алијансе, навеле су агенције.

Премијер Реџеп Тајип Ердоган је данас изјавио да је у овом тренутку његова "највећа жеља" да се операције против Либије "окончају што је могуће пре" и да народ те земље одреди своју будућност.

"Уколико НАТО иде у (војне) операције, ми ћемо поставити одређене услове", изјавио је Ердоган у Меки, током посете Саудијској Арабији.

Он је нагласио да се интервенција не може завршити окупацијом те афричке земље која има нафту и гас јер "Либија припада Либијцима", преносе агенције.

НАТО је једногласно донео одлуку о забрани летова над Либијом, али многе земље су засад уздржане да директно узму учешће у војним операцијама у Либији.

Војне операције против Гадафијевог режима предводе Француска, Британија, Канада и САД.

Немачка је од почетка имала резервисан став према том потезу, док у Арапској лиги, која је прихватила увођење зоне забрањених летова, већ стављају под знак питања тешко бомбардовања положаја у Либији.

Премијер Ердоган је апеловао на либијског лидера Моамера Гадафија да именује председника земље који би уживао подршку народа, како би извукао земљу из садашњег ћорсокака.

Премијер Ердоган ће данас, како се сазнаје у Анкари, одржати састанак са надлежним министрима и војним командантима на коме ће се оценити најновији развој у Либији и око ње.

У Анкари се тврди да би данас требало да се одржи и састанак НАТО-а, на коме ће амбасадори 28 земља разговарати о доследном спровођењу ембарга на либијски увоз оружја.

(RSE)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер