петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције водећих политичара Републике Српске на "Брегзит"
Хроника

Реакције водећих политичара Републике Српске на "Брегзит"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Милорад Додик: Брегзит афирмисао референдум као начин одлучивања о важним националним питањима

– Многи су говорили да се то неће десити, а ипак се десило. То доводи до једне нове Европе, која није она коју смо знали, и вероватно многих процеса у самој Европи који ће личити на ово што је урадио народ Велике Британије – навео је председник Републике Српске Додик.

Milorad Dodik

Подсетивши да и у РС постоји "потреба за разним врстама изјашњавања народа", Додик је рекао да је РС то неколико пута "врло оштро онемогућено".

– Али, афирмација референдума као коначне одлуке о важним националним питањима на овај начин поприма додатну снагу и то ће служити РС у некој будућности – додао је Додик, а преноси фактор.ба.

Додик је честитао грађанима Велике Британије на демократски проведеном референдуму о изласку из ЕУ и оценио да је воља народа, изражена на тај начин, чињеница која свуда у свету мора бити уважена.

- Референдум, као врхунац демократског изражавања, мора бити доступан грађанима у свим модерним друштвима, као што је несумњиво Велика Британија, која је на тај начин доказала своју политичку зрелост - оценио је Додик.

Он је напоменуо да ЕУ, упркос свим својим слабостима, остаје циљ Републике Српске и БиХ, али до којег се може доћи само уз пуно уважавање уставних надлежности свих нивоа власти и без угрожавања аутономије Српске.

Жељка Цвијановић: Одлука Велике Британије ће изазвати ланчану реакцију

Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић сматра да ће одлука Велике Британије о изласку из ЕУ сигурно изазвати ланчану реакцију на различите начине.

Željka Cvijanović

Сада ће, каже, неке државе чланице ЕУ можда пожелети да и оне организују референдум и изађу из ЕУ.

Друго питање је, каже, шта се дешава на националном терену у неким државама које су сложеног карактера.

- Ево једна од њих је Велика Британија која је одлучила да изађе из ЕУ и питање је шта ће се сада дешавати са њеним конститутивним деловима. Видимо да има проблем у Шкотској, која је за останак у ЕУ зато што је претходно гласала против изласка из Велике Британије јер се плашила да ће тиме изгубити статус у ЕУ - истакла је Цвијановић.

Према њеним речима, трећи проблем за све земље које претендују да се нађу у чланству ЕУ јесте да је приближавање или прикључење ЕУ сада заиста на неком дугом чекању, јер ће Европи бити потребно неколико година да се и сама консолидује и да изврши реформе које је иначе требало да изврши пре неколико година да се не би дешавале овакве ствари.

Предвиђа и да ће се Европа сада полако враћати свом историјату када је то била једна јака економска заједница.

- Гледано дугорочно, мислим, да ће сигурно остати намера свих земаља западног Балкана да се крећу ка ЕУ и верујем да ће она бити реформисана и практично бити сигуран кишобран за све који буду хтели унутар ње да живе, послују, путују и обезбеђују слободан проток робе, људи, капатала - оценила је председница Владе РС.

Младен Босић: Брегзит може убрзати приступање БиХ ка ЕУ

Чини се да су сви у шоку и нико не зна какав ће даљи развој догађаја уследити у ЕУ након изласка Велике Британије, истакао је председавајући Представничког већа Парламентарне скупштине БиХ и лидер СДС Младен Босић за БН телевизију.

- Нико не зна хоће ли друге земље наставити путем Велике Британије да, тамо где расту десничарски покрети, затраже напуштање ЕУ - истиче Босић.

Јасно је да ће ЕУ доживети велику трансформацију и основно је питање, наводи Босић за БН телевизију, како ће се то одразити на регион и прилазак БиХ ка ЕУ.

- У овом тренутку то нико не зна, али постоји процена да би ово на неки начин могло ићи у прилог неком новом погледу ЕУ на западни Балкан и можда чак бржем приступању него што је то било до сада - нагласио је Босић.

Младен Иванић: Без посебних импликација по БиХ, боље нам је у ЕУ него ван ње

Младен Иванић, члан Председништва БиХ из реда српског народа, навео је да излазак Велике Британије из ЕУ неће произвести неке посебне ни политичке ни економске импликације по БиХ.

Mladen Ivanić

- Нама је и у ЕУ, која је у кризи, боље него ван ЕУ. БиХ је ван ЕУ толико времена па имамо сложено стање, лошу економију, велику незапосленост, недостатак перспективе... И у слабој ЕУ нама би било пуно, пуно боље - закључио је Иванић.

Он је изразио мишљење да излазак Велике Британије не значи крај ЕУ, јер је она прошла многе кризе па ће проћи и ову, али сматра да ће ствари сигурно бити много другачије него пре у Британији, преноси Анадолија.

Председник Косова Хашим Тачи тврди у интервјуу за телевизију "Кљан Косова" да представници косовских Срба нису против идеје оснивања оружаних снага Косова, али да инсистирају на томе да буду испуњени одређени услови.

Тачи је за ту телевизију рекао да процес оснивања оружаних снага није зашао у ћорсокак, али је признао да има одређених "одлагања и кашњења" у том процесу.

- Верујем да ћемо у блиској будућности пронаћи прихватљиво решење, како бисмо имали мултиетничке и функционалне оружане снаге - рекао је Тачи.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер