петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције у Српској на напад у Сарајеву: Терористички напади у Федерацији постају пракса
Хроника

Реакције у Српској на напад у Сарајеву: Терористички напади у Федерацији постају пракса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2011.

САРАЈЕВО - Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Душанка Мајкић истакла је да је данашњи напад на америчку Амбасаду у Сарајеву повод да сви задужени за безбједност у БиХ утврде кораке за даље поступање, јер овакви догађаји постају пракса, а не појединачни случајеви.

Мајкићева је у изјави Срни оцијенила да случај у Горњој Маочи и напад на полицијску станицу у Бугојну нису били довољно упозорење министру безбједности БиХ Садику Ахметовићу ''који нема времена да се бави својим послом те, путујући по свијету, покушава да се бави безбједношћу''.

Она сматра да Ахметовић не координише рад безбједносних агенција, не поставља питања и не помаже да се безбједносни сектор среди, већ да он "одражава сектор хаоса у коме командује у БиХ".

Мајкићева је подсјетила да је Заједничка комисија за одбрану и безбједност БиХ недавно анализирала извјештај Савјета министара о стању безбједности и да је он одбијен, те да се из тога види да Ахметовић није на рационалан начин успио да објасни ситуацију у безбједносном сектору.

''Годинама покушавам да укажем да се на пољу безбједности не зна који су основни, искључиви безбједносни изазови и пријетње, упозоравајући да случај у Горњој Маочи и напад на полицијску станицу у Бугојну није завршен и да је питање дана кад ће се догодити сљедећи напад'', истакла је Мајкићева, која каже да данашњи напад за њу није изненађење.

 Предсједник Владе Републике Српске (РС) Александар Џомбић најоштрије је осудио терористички напад на АмбасадуСАД у Сарајеву и истакао да су вехабије небројено пута показале да су пријетња безбједности у БиХ.

"Ово је само потврда потребе за одлучнијом акцијом у борби против оних који су спремни да угрозе људске животе зарад радикалних идеја и циљева", рекао је Џомбић.

Џомбић је истакао да је Влада Српске спремна да пружи пуни допринос у расвјетљавању овог случаја, саопштено је из кабинета премијера РС.

Предсједник Одбора за безбједност Народне скупштине Републике Српске (РС) Ненад Стевандић оцијенио је да је напад у Сарајеву на Амбасаду САД посљедица америчке вишегодишње политике на два колосијека.

"У Европи се покушава извојевати некаква врста компромиса са исламом, па се исламском фактору овдје, малтене, чувају леђа, док се на другим територијама том истом исламу покушава сломити кичма, отети нафта...", оцијенио је Стевандић у изјави за Срну.

За разлику од Американаца, Стевандић каже да је "ослам за исламисте један и да он нема другачије геополитичке интересе у Европи, Блиском истоку...".

"Американци снимају филмове како Срби треба да дигну у зрак Њујорк, филмове о српским терористима који краду бомбе по Авганистану и Русији и носе их у Њујорк, а сви добро знамо да је исламска група са два авиона растурила Свјетски трговински центар у Њујорку", рекао је Стевандић.

Министар унутрашњих послова Републике Српске (РС) Станислав Чађо најоштрије је данас осудио терористички нападна Амбасаду БиХ у Сарајеву.

"Наша вишегодишња исистирања на борби против тероризма показала су се као исправна", рекао је Чађо у изјави Срни и додао да смо овог пута сви били свједоци да се тероризам дешава и на овим просторима.

Он је нагласио да је годинама уназад Министарство унутрашњих послова (МУП) РС борбу против тероризма потенцирало као приоритет, што је често посматрано подругљиво, критиковано као неосновано, те називано политиканством.

"Ово је глобална опасност и све безбједносне структуре треба да учествују у борби против тероризма, што ћемо ми радити и у будућности", рекао је Чађо и додао да све терористичке пријетње треба схватати озбиљно и детаљно их провјерити.

Чађо у овом тренутку није могао довести у везу актуелну посјету министра иностраних послова Израела Авигдора Либермана са терористичким нападом у Сарајеву.

"Сазнања која имамо не говоре у овом тренутку у прилог томе", рекао је Чађо и додао да је МУП РС у овом тренутку у комуникацији са осталим безбједносним агенцијама у вези са овим терористичким.

(СРНА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер