Početna strana > Hronika > Reakcije Trampovo priznanje Jerusalima za prestonicu Izraela - Rohani: Iran neće tolerisati skrnavljenje muslimanskih svetih mesta; Erdogan: Niko nema prava da se poigrava sudbinom miliona
Hronika

Reakcije Trampovo priznanje Jerusalima za prestonicu Izraela - Rohani: Iran neće tolerisati skrnavljenje muslimanskih svetih mesta; Erdogan: Niko nema prava da se poigrava sudbinom miliona

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. decembar 2017.

Predsednik Irana Hasan Rohani izjavio je da Teheran neće tolerisati priznanje SAD da je Jerusalim glavni grad Izraela.

Za danas je najavljeno da će predsednik SAD Donald Tramp to saopštiti i tako odstupiti od višedecenijskog američkog i međunarodnog stava, uprkos upozorenjima sa svih strana da to može izazvati izbijanje nasilja.

U telefonskom razgovoru s predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, Rohani je najavljenu odluku Trampa nazvao "nelegitimnom, provokativnom i vrlo opasnom", navedeno je na sajtu Vlade u Teheranu.

Iranski predsednik je najavio da će učestvovati na vanrednom sastanku članica Organizacije islamske saradnje, 13. decembra u Istanbulu.

Iran "neće tolerisati skrnavljenje muslimanskih svetih mesta", najavio je Rohani u govoru u Teheranu političkim i verskim liderima iz muslimanskih zemlja, ocenivši da "muslimani moraju biti ujedinjeni pred velikom zaverom".

Vrhovni iranski verski vođa je odluku SAD ranije ocenio kao "očajnički gest" i rezultat nesposobnosti SAD, najavivši da će se islamski svet sigurno suprotstaviti toj zaveri.

Od Islamske revolucije 1979. godine, podrška palestinskom cilju i protivljenje Izraelu su centralni elementi iranske diplomatije.

Upozorenja sa svih strana sveta stizala su danas na Trampovu adresu.

Međunarodna zajednica nikada nije priznala Jerusalim kao glavni grad Izraela, a istočni Jerusalim smatra okupiranom teritorijom jer je Izrael osvojio taj deo grada u ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao.

Izraelski lideri tvrde da će ujedinjeni Jerusalim ostati "večna prestonica Izraela", dok Palestinci u istočnom delu nameravaju da proglase glavni grad svoje buduće nezavisne države.

Erdogan poručio Trampu: Ne poigravaj se sudbinom miliona

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je pozvao Sjedinjene Američke Države (SAD) da odustanu od priznavanja Jerusalema kao glavnog grada Izraela i premeštanja ambasade iz Tel Aviva.

"U ime Turske, koja trenutno predsedava Organizacijom islamske saradnje, ali i kao predsednik Republike Turske pozivam SAD da odustane od ovog koraka koji će u regionu izazvati haos, a Izrael pozivamo da sprovodi politike koje će doprineti miru i blagostanju", rekao je Erdogan.

Predsednik Turske pozvao je ceo svet da ne dođe do bilo kakvih poteza koji bi promenili pravni status Jerusalema koji je potvrđen nizom odluka Ujedinjenih nacija.

“Niko nema pravo da se zbog vlastitog entuzijazma poigrava sudbinama miliona ljudi. Takav korak bi koristio samo terorističkim organizacijama“, poručio je Erdogan.

Hrišćanski lideri u Jerusalimu upozorili Trampa na nepopravljivu štetu

Patrijarsi i lideri lokalnih crkvi u Jerusalimu napisali su pismo predsedniku SAD Donaldu Trampu u kome su izrazili zabrinutost zbog namere da prizna Jerusalim kao glavni grad Izraela i možda preseli ambasadu svoje zemlje iz Tel Aviva u Sveti grad.

Pismo poslato danas, samo nekoliko sati pre očekivanog Trampovog saopštenja, poziva da predsednik SAD odustane od te jednostrane odluke i ne prizna grad kao samo izraelski.

"Naš uzvišeni savet i molba za SAD je da nastave priznavanje trenutnog međunarodnog statusa Jerusalima. Sve iznenadne promene će naneti nepopravljivu štetu", napisalo je sveštenstvo, preneli su izraelski mediji.

Sveštenici su pozvali Trampa da ne menja status kvo u gradu koji ima istorijski i verski značaj za hrišćane, muslimane i Jevreje .

"Sveti grad može da se deli i da se u potpunosti u njemu uživa kada politički proces pomogne da se oslobode srca svih ljudi koji u njemu žive od sukoba i desruktivnosti s čim su suočeni", navodi se u pismu i apeluje na Trampa da još razmisli o značajnoj promeni američke politike u odnosu na sporni grad.

Takođe piše da hrišćanski lideri prate sa zabrinutošću izjave o mogućnosti izmene shvatanja SAD i odnosa prema statusu Jerusalima.

Pismo je potpisalo 13 lidera katoličkih, evangelističkih, pravoslavnih i apostolskih crkvi.

Ono se završava čestitkom za Božić i pozivom Trampu da vidi božićnu proslavu u Jerusalimu koja, kako su rekli, ističe raznolikost koju grad sada uživa, a možda je više neće imati.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner