петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције Трампово признање Јерусалима за престоницу Израела - Рохани: Иран неће толерисати скрнављење муслиманских светих места; Ердоган: Нико нема права да се поиграва судбином милиона
Хроника

Реакције Трампово признање Јерусалима за престоницу Израела - Рохани: Иран неће толерисати скрнављење муслиманских светих места; Ердоган: Нико нема права да се поиграва судбином милиона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2017.

Председник Ирана Хасан Рохани изјавио је да Техеран неће толерисати признање САД да је Јерусалим главни град Израела.

За данас је најављено да ће председник САД Доналд Трамп то саопштити и тако одступити од вишедеценијског америчког и међународног става, упркос упозорењима са свих страна да то може изазвати избијање насиља.

У телефонском разговору с председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, Рохани је најављену одлуку Трампа назвао "нелегитимном, провокативном и врло опасном", наведено је на сајту Владе у Техерану.

Ирански председник је најавио да ће учествовати на ванредном састанку чланица Организације исламске сарадње, 13. децембра у Истанбулу.

Иран "неће толерисати скрнављење муслиманских светих места", најавио је Рохани у говору у Техерану политичким и верским лидерима из муслиманских земља, оценивши да "муслимани морају бити уједињени пред великом завером".

Врховни ирански верски вођа је одлуку САД раније оценио као "очајнички гест" и резултат неспособности САД, најавивши да ће се исламски свет сигурно супротставити тој завери.

Од Исламске револуције 1979. године, подршка палестинском циљу и противљење Израелу су централни елементи иранске дипломатије.

Упозорења са свих страна света стизала су данас на Трампову адресу.

Међународна заједница никада није признала Јерусалим као главни град Израела, а источни Јерусалим сматра окупираном територијом јер је Израел освојио тај део града у рату 1967. године и касније га анектирао.

Израелски лидери тврде да ће уједињени Јерусалим остати "вечна престоница Израела", док Палестинци у источном делу намеравају да прогласе главни град своје будуће независне државе.

Ердоган поручио Трампу: Не поигравај се судбином милиона

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је позвао Сједињене Америчке Државе (САД) да одустану од признавања Јерусалема као главног града Израела и премештања амбасаде из Тел Авива.

"У име Турске, која тренутно председава Организацијом исламске сарадње, али и као председник Републике Турске позивам САД да одустане од овог корака који ће у региону изазвати хаос, а Израел позивамо да спроводи политике које ће допринети миру и благостању", рекао је Ердоган.

Председник Турске позвао је цео свет да не дође до било каквих потеза који би променили правни статус Јерусалема који је потврђен низом одлука Уједињених нација.

“Нико нема право да се због властитог ентузијазма поиграва судбинама милиона људи. Такав корак би користио само терористичким организацијама“, поручио је Ердоган.

Хришћански лидери у Јерусалиму упозорили Трампа на непоправљиву штету

Патријарси и лидери локалних цркви у Јерусалиму написали су писмо председнику САД Доналду Трампу у коме су изразили забринутост због намере да призна Јерусалим као главни град Израела и можда пресели амбасаду своје земље из Тел Авива у Свети град.

Писмо послато данас, само неколико сати пре очекиваног Трамповог саопштења, позива да председник САД одустане од те једностране одлуке и не призна град као само израелски.

"Наш узвишени савет и молба за САД је да наставе признавање тренутног међународног статуса Јерусалима. Све изненадне промене ће нанети непоправљиву штету", написало је свештенство, пренели су израелски медији.

Свештеници су позвали Трампа да не мења статус кво у граду који има историјски и верски значај за хришћане, муслимане и Јевреје .

"Свети град може да се дели и да се у потпуности у њему ужива када политички процес помогне да се ослободе срца свих људи који у њему живе од сукоба и десруктивности с чим су суочени", наводи се у писму и апелује на Трампа да још размисли о значајној промени америчке политике у односу на спорни град.

Такође пише да хришћански лидери прате са забринутошћу изјаве о могућности измене схватања САД и односа према статусу Јерусалима.

Писмо је потписало 13 лидера католичких, евангелистичких, православних и апостолских цркви.

Оно се завршава честитком за Божић и позивом Трампу да види божићну прославу у Јерусалиму која, како су рекли, истиче разноликост коју град сада ужива, а можда је више неће имати.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер