четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције лидера БиХ након посете Џејмса Стајнберга
Хроника

Реакције лидера БиХ након посете Џејмса Стајнберга

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. децембар 2009.

Сарајево, Бањалука – Премијер РС Милорад Додик рекао је након разговора са Џејмсом Стајнбергом да у БиХ неће бити наметања решења, већ да њих треба да постигну домаћи лидери.

Заменик државног секретара Стајнберг разговарао је са лидерима политичких странака у БиХ о решењу за питања која се тичу испуњавања обавеза за улазак те земље у евроатлантске институције. У одвојеним разговорима сваки од представника политичких странака укључених у бутмирски процес изнео је своје виђење решења тих питања.

Компромисно решење је управо Дејтонски мировни споразум из 1995, и Устав БиХ треба мењати само у оним одредбама које треба усагласити са Конвенцијом о људским правима, поручио је Додик.

Лидер Странке за БиХ Харис Силајџић је рекао да је за њега неприхватљиво постојање ентитетског гласања у заједничким институцијама и да то представља проблем за функционисање БиХ.

Овакво стање ће бити легализација "етничког чишћења", а "ентитетско гласање је постало право појединих, а не свих, и као такво је антидејтонско", поручио је Силајџић.

Председник Странке демократске акције Сулејман Тихић је изјавио да је његова странка за договоре и компромисе.

"СДА мора бити одговорна и реална у односу на оне који априори одбијају понуђена решења", рекао је Тихић.

Лидер Хрватске демократске заједнице БиХ Драган Човић сматра да треба наставити разговоре о уставним променама у БиХ, али да мора постојати јасна стратегија тих разговора. Он је након састанка рекао новинарима да му је Стајнберг јасно указао на то да међународна заједница не преузима никакву одговорност на себе и да за све промашаје одговорност преузимају искључиво политички лидери БиХ.

Председник Хрватске демократске заједнице 1990 Божо Љубић изјавио је да је делегација ове странке поновила стајалиште о два основна принципа која могу учинити БиХ функционалном и стабилном – јачање државних институција и једнакоправност народа.

Љубић је оценио да би било добро да се успостави стално тело које би чинили представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава, заједно с представницима БиХ, које би наставило рад на новом уставу "јер ће то очито бити један дужи процес".

Бутмирски пакет реформи у БиХ одбацила је већина политичких партија у БиХ, али су представници ЕУ и САД пре десетак дана понудили ревидирани документ о уставним и политичким реформама у БиХ.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер