субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције из БиХ на хашку пресуду Ратку Младићу: Младен Иванић, Ненад Стевандић, Мирко Шаровић, Биљана Плавшић, Нермин Никшић, Момчило Крајишник, Фахрудин Радончић...
Хроника

Реакције из БиХ на хашку пресуду Ратку Младићу: Младен Иванић, Ненад Стевандић, Мирко Шаровић, Биљана Плавшић, Нермин Никшић, Момчило Крајишник, Фахрудин Радончић...

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. новембар 2017.

Пресуда генералу и ратном команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу, изречена данас у Хашком трибуналу, изазвала је различите реакције у БиХ. Оне се крећу од одобравања до разочарења, али је заједнички именилац свих изјава да се треба окренути будућности.

Високи представник Валентин Инцко сматра да је пресуда изузетно важан корак у привођењу правди оних појединаца који су одговорни за најужасније злочине у БиХ.

- Злочини који су почињени под командом Ратка Младића, укључујући и геноцид, нанели су огромну бол и патњу свима у БиХ, чије последице ће се одразити на многе генерације. Директне жртве и преживели након ових злочина стално нас подсећају на разлоге оснивања Међународног кривичног трибунала, на то зашто је његов рад тако важан и зашто је правда од суштинског значаја за процес исцељења целокупног друштва. Разумем да је за жртве и преживеле чекање на правду било предуго, али се надам да ће им ова пресуда дати неки осећај завршетка и осећај правде, јер потреба за правдом и њеним задовољењем безвременска и универзална - казао је Инцко.

Високи представник је позвао власти у БиХ и све грађане да поштују пресуду и да се суздрже од њеног политизирања.

- Нема лоших народа, само лоших појединаца. Надам се да ће сви искористити ову прилику да се још једном определе за процес помирења. Правда сама по себи не доноси помирење, али је неопходан први корак у потрази за заједничким виђењем прошлости и у проналаску пуне истине о догађајима из јула 1995. То виђење је пут ка сигурној и мирној будућности - закључио је високи представник.

Члан Председништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, коментаришући пресуду генералу Ратку Младићу, рекао је да се од суда који је током мандата, пре пресуде Младићу, Србима изрекао 5 доживотних казни и укупно 758 година затвора, Хрватима 166 година, а Бошњацима свега 41,5 годину, ништа друго није могло ни очекивати.

Он је рекао да пресуда генералу Младићу показује да се наставља са негативним односом према Србима и да ће Хашки трибунал остати упамћен по томе да није делио правду већ политику.

Иванић је рекао да никако не треба одустати од подршке генералу Младићу и да му треба пружити максималну помоћ у жалбеном поступку.

Председник ПДП Бранислав Бореновић изјавио је Срни да је првостепена пресуда Хашког трибунала, којом је некадашњи командант Главног штаба Војске Републике Српске генерал Ратко Младић осуђен на доживотну казну затвора, показала да тај суд суди само Србима и да га не интересује правда.

- Хашки трибунал је имао намеру да се на бруталан и окрутан начин односи према Србима и остаће упамћен по томе што је изрицао искључиво драконске казне Србима, а скоро никакве оптуженим Бошњацима - рекао је Бореновић.

Он је нагласио да то само говори да је карактер и садржај рада суда у Хагу изузетно дискутабилан.

- Очекујем да се оспори ова казна у жалбеном поступку. Желим да верујем да ће се у жалбеном поступку многе тачке оптужнице оспорити и на тај начин показати да многе чињенице не стоје на начин на који су данас изречене - истакао је Бореновић.

Потпредседник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић изјавио је Срни да је Хашки трибунал, изрицањем првостепене пресуде генералу Ратку Младићу, потврдио да је необјективан и да не може бити мерило за правду и правичност.

- Хашки трибунал у своје табеле није хтео да упише хрватске генерале Младена Маркача, Анту Готовину, команданта муслиманских снага у Сребреници Насера Орића, припаднике муџахединских одреда, јер нису били у плану да буду окривљени. Пројектована је другачија историја - рекао је Стевандић.

Потпредседник Главног одбора СДС Мирко Шаровић рекао је да ће првостепена пресуда Хашког трибунала узбуркати страсти у БиХ.

- Разочаран сам јер сам очекивао другачију одлуку. Она није коначна и није правоснажна, а у суштини ће узбуркати страсти у БиХ и неће допринети оном због чега је основан Хашки трибунал, а то је помирење у БиХ - наводи Шаровић.

Он сматра да ће се након ове пресуде сви унутар БиХ сврстати на две стране - једну у Републици Српској, где ће већински изнети негативан став према овој одлуци Трибунала и остатку БиХ где ће коментарисати на други начин.

Председник СДС Вукота Говедарица изјавио је Срни да свака пресуда донесена у Хагу доприноси додатном раздору међу, ионако подељеним, народима у БиХ.

- Сви они који мисле да се на овај начин долази до помирења налазе се у заблуди. Ово је само пут којим је помирење у БиХ знатно отежано - рекао је Говерадица.

Он сматра да Хашки трибунал има селективни приступ, упитавши ко ће осигурати правду за српске жртве и њихове породице.

Председник ДНС Марко Павић констатовао је да је Суд у Хагу направљен да суди Србима и Републици Српској и да је своју улогу очигледно и одиграо.

- Те пресуде не могу уништити код свих нас осећај неправде, али истовремено не могу уништити у нама љубав према свим људима који су штитили свој народ - рекао је Павић.

Павић је навео да још остаје нада да би другостепени суд могао исто поступити као и код хрватског генерала Анте Готовине и још неких генерала којима је суђено у Хагу.

Огласио се и председник СББ Фахрудин Радончић.

- Ово је историјска пресуда. Потврђени су сви монструозни злочини, геноцид у Сребреници, као што је четверогодишња опсада Сарајева и други зверски атаци на Бошњаке. Али мислим да је историјска штета што Младић није осуђен и за геноцид у општинама Кључ, Котор Варош, Сански Мост, Приједор, Власеница и Фоча. Људски, гледајући жртве и породице које су изгубиле и по 30 својих чланова, присећајући се својих погинулих чланова породице и тога да сам преживео сваки дан рата у опкољеном Сарајеву, искрено жалим што у Трибуналу не постоји смртна казна – казао је Радончић за “Аваз”.

Ратни начелник Требиња Божидар Вучуревић изјавио је за “ЕуроБлиц” да генералу Ратку Младићу није пресуђено ни данас ни јуче, већ да је њему и “свим другим истакнутим браниоцима српског народа у БиХ” пресуђено пре 25 година.

- Креатори разбијања Југославије су знали да ће само Срби гинути за своју државу и бранити свој народ, јер су за ту државу два пута страшно страдали. Зато су од светских моћника унапред осуђени сви они који су се истакли у одбрани - истакао је Вучуревић.

Он је додао да је генералу Младићу данас само прочитана пресуда.

- Ово је велики дан за правду, велики дан за све жртве рата и страдања у Босни и Херцеговини, а нарочито за породице жртава геноцида у Сребреници. Желим веровати да ће друштво у БиХ, земљама регије, па и целог света, имати снаге да учи из ове пресуде. Да ћемо, ако ништа друго, сви почети уважавати жртве и борити се да последице злочина, за које је Младић осуђен, буду што је могуће више отклоњене - рекао Нермин Никшић, председник СДП БиХ.

Очекујем и да се многи, који то нису урадили сада, коначно суоче са истином о злу које је Младић проузроковао, заједно са идеологијом мржње коју је представљао и симболизирао. Вријеме је да се политике које су стајале иза Младића заувијек искорене и одбаце.

Адвокат Дарко Младић, син Ратка Младића, казао је након изрицања пресуде да одбрана није задовољна доживотном пресудом за његовог оца, те да је правда замењена ратном пропагандом.

- Ратко Младић је у судници, током изрицања пресуде, рекао да је све што се дешава у судници лаж, да му не суди Хашки трибунал, него НАТО комисија и да је 40.000 српских жртава суд игнорисао свих ових година - казао је Дарко Младић.

Истакао је како је његов отац послао поруку да је "криминализован грађански рат" како би појединци себе заштитили.

Председник Асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Момчило Крајишник изјавио је Срни да је некадашњи командант Главног штаба Војске Републике Српске генерал Ратко Младић осуђен на почетку процеса у Хашком трибуналу.

- Очекивао сам да ће Хашки трибунал при крају свога мандата смоћи снаге да пресуде изриче на основу аргумената, али је очито да је подлегао инерцији да се они који су оптужени морају осудити. И генерал Младић, који је био најважнији војник у Републици Српској, није могао избећи намеру да буде осуђен - истакао је Крајишник.

Он је уверен да се овом пресудом неће доћи до помирења и ставити тачка на један вид новог рата - рата речима и мржњом која се реактивира после завршетка свих суђења.

- Волео би да се стави тачка на ова суђења и да у БиХ почне нови живот - рекао је Крајишник, који је као некадашњи председник Народне скупштине Републике Српске био осуђен у Хашком трибуналу за ратне злочине.

Реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин еф. Кавазовић сматра да је пресуда Ратку Младићу прилика за суочавање с прошлошћу.

- Ово је прилика да се сви, а посебно Србија и званичници међу Србима у БиХ, суоче с прошлошћу. Једино истина о ономе што се овде дешавало може бити основа за повратак помирења - казао је Кавазовић за Фену.

Ова пресуда, додао је он, добиће додатно на важности ако допринесе процесу помирења.

- Жао нам је што Суд није прихватио доказе да је и у другим општинама поред Сребренице почињен геноцид. Сада је најбитније да се окренемо будућности и да се сви дистанцирамо од оних за које је пред највишим судским инстанцама доказано да су учествовали у организованим злочиначким подухватима и да учимо своју децу. Да не понављамо грешке из прошлости и да станемо на страну жртава - казао је Кавазовић.

Бивша председница Републике Српске Биљана Плавшић, рекла је данас да је "скандализована" доживотном пресудом која је у Хашком трибуналу изречена ратном команданту Босанских Срба Ратку Младићу.

Једина жена осуђена у Хашком трибуналу за злочине током сукоба у Босни Биљана Плавшић (87) била је потпредседница Републике Српске за време рата пре него што је преузела председништво 1996.

Осуђена је 2003. на 11 година затвора. Она се изјаснила кривом пред Хашким трибуналом и одобрено јој је раније ослобађање 2011. године на велико незадовољство жртава.

"Скандализована сам чињеницом да таква једна институција игнорише правду и истину. Нисам уопште против тога да се криминалцима суди али овде нема ни правде ни истине", рекла је Плавшић за Франс прес телефоном из Београда где станује од када је ослобођена.

Плавшић је, међутим, додала да није очекивала "ништа друго, познајући рад Трибунала".

Хашки трибунал данас је првостепено осудио бившег команданта Војске Републике Српске, генерала Ратка Младића на доживотну затворску казну због геноцида у Сребреници и злочина против човечности над Муслиманима и Хрватима током рата у БиХ.

 

Младић (74) проглашен је кривим за геноцид над неколико хиљада Муслимана из Сребренице; прогон Муслимана и Хрвата широм Босне и Херцеговине, терорисање становништва Сарајева гранатирањем и снајперисањем и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, од 1992 до 1995. године.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер