петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције амбасада и косовских политичара на гласање у ИНТЕРПОЛ-у: „Овим сви губимо“, „жестока кампања Србије“, „једини победник је зло“; Тачи: Без обзира на негативан исход, потребан је свеобухватни споразум са Србијом и чланство Косова у УН, НАТО и ЕУ
Хроника

Реакције амбасада и косовских политичара на гласање у ИНТЕРПОЛ-у: „Овим сви губимо“, „жестока кампања Србије“, „једини победник је зло“; Тачи: Без обзира на негативан исход, потребан је свеобухватни споразум са Србијом и чланство Косова у УН, НАТО и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. новембар 2018.

Генерална скупштина ИНТЕРПОЛ-а је данас на 87. редовном заседању одлучивала о захтеву за чланство три подносиоца захтева. Док су Кирибати и Вануату примљени у ову међународну организацију која од данас броји 194 члана, исти захтев Косова је одбијен. Косово није успело да обезбеди потребну двотрећинску већину гласова ни у једној од две рунде гласања земаља чланица. Од 154 гласа, колико је гласало у првој рунди, Косово је добило 76 гласова „За“, против је било 56 чланица ИНТЕРПОЛ-а, док је 22 било уздржано. У другом кругу гласања, од 135 чланица које су гласале, 68 је било „За“ чланство Косова у овој међународној организацији. У Београду славе, Приштина и њени западни међународни партнери, разочарани су.

Влада Косова: Жестока кампања Републике Србије

Косовска влада изражава „дубоко разочарање тиме што је Косову онемогућено да буде део светске полицијске породице која се бори против прекограничног криминала“.

У саопштењу се исход гласања приписује „жестокој кампањи Републике Србије“.

„Жестока кампања Републике Србије је још једном доказала да је против Косова и против нормализације односа са Републиком Косово, имајући у виду да је ово чланство техничке, не политичке природе,“ наводи се у саопштењу Владе Косова.

Док је Косово 2015. изгубило трку за чланство у УНЕСKО-у за само три гласа, на овогодишњем гласању за чланство у ИНТЕРПОЛ-у, Косово није било ни близу да осигура потребну 2/3 већину земаља које су гласале, односно 103 гласа, колико је било потребно у другом кругу. Ово је био четврти покушај Косова да се придружи ИНТЕРПОЛ-у, за шта косовска дипломатија лобира још од 2015.

Влада Косова је и кратко захвалила земљама које су гласале „За“ и „покушале да помогну Косову и у овом битном процесу“. С друге стране, наводи се да глас против Косова „служи само криминалу и криминалцима“.

Најзад, Влада Косова поручује да ће наставити са „консолидацијом институција и да ће у будућности постати пуноправни члан ИНТЕРПОЛ-а“.

На званичном Твитер профилу ИНТЕРПОЛ-а, објављене су фотографије церемоније уручивања заставе ИНТЕРПОЛ-а новим чланицама ове организације, Вануату и Кирибатију

Америчка амбасада: Овим исходом сви губимо

Огласила се и Амбасада САД у Приштини. У саопштењу наводе да подршка чланству Косова у ИНТЕРПОЛ-у не би био политички чин признавања независности, али и наглашавају да је Косовска полиција „интегрисана и способна институција“.

На званичном Тwиттер профилу ИНТЕРПОЛ-а, објављене су фотографије церемоније уручивања заставе ИНТЕРПОЛ-а новим чланицама ове организације.

„Косовска полиција је потпуно интегрисана и способна институција, која се јасно доказала помагањем у разбијању међународних терористичких, кибернетичких, нарко и мрежа за трговину људима и оружјем. Већина земаља је то видела и подржала апликацију Косова да се придружи ИНТЕРПОЛ-у, упркос кампањи коју је предводила Србија, како би вршила притисак на земље да се супротставе кандидатури Косова. Подршка чланству Косова у ИНТЕРПОЛ-у никада није била о признавању независности Косова, вец́ о јачању глобалне сарадње у области спровођења закона и затварању критичног сигурносног јаза на Балкану. Са овим исходом, сви губимо,“ наводи се у саопштењу Амбасаде.

Америчка амбасада је још једном позвала на убрзање напора да се постигне споразум о пуној нормализацији, „што је једини начин за обе земље да напредују на њиховом путу приступања ЕУ.

Британска амбасада у Приштини: Разочарање због исхода гласања, чланство Косова у ИНТЕРПОЛ-у повећало би европску и глобалну безбедност

Британска амбасада у Приштини је такође изразила разочарање због исхода гласања у ИНТЕРПОЛ-у.

„Косово је радило напорно да предочи своје аргументе чланицама ИНТЕРПОЛ-а. Чланство Косова у ИНТЕРПОЛ-у би омогућило боље дељење информација између агенција које осигуравају владавину закона, посебно на Западном Балкану, и повећало би европску и глобалну безбедност. Организовани криминал већ добро сарађује прекогранично, да би им се супротставили, ми морамо да чинимо исто то,“ наводи се у саопштењу Амбасаде Велике Британије у Приштини.

Хашим Тачи такође о неопходности постизања споразума

Сличне поруке онима које је послала америчка амбасада, послао је и председник Косова, Хашим Тачи, поручивши на свом Твитер налогу да исход гласања у ИНТЕРПОЛ-у доказује неопходност постизања споразума са Србијом:

„Захвалан сам свим земљама за њихов глас за чланство Косова у ИНТЕРПОЛ-у. Без обзира на негативан исход, сад, више него икада пре је јасно да морамо да дођемо до финалног, свеобухватног споразума између Косова и Србије, како бисмо осигурали међусобно признање и чанство Косова у УН, НАТО и ЕУ.“

Политичке партије сагласне, криве агресивну дипломатију Србије

И вођа посланичке групе опозиционе ЛДК се огласио на Фејсбуку, он кривицу за исход гласања такође види у Србији.

„Нећемо стати док не постанемо део ИНТЕРПОЛ-а и међународних организација. Ово је разочарање за Косово, али и неуспех за безбедност на Балкану. Велику кривицу има и агресивна дипломатија Србије постављена против вредности које нису у складу са евро-атлантском геополитиком у региону,“ написао је Авдулах Хоти на Фејсбуку.

Управо је ЛДК, заједно са Самоопредељењем захтевала ванредну седницу Скупштине Косова о раду Министарства спољних послова Косова и повлачењу признања независности. Ова седница је требало да се одржи 16. новембра али је одложена због недостатка кворума и недоласка чланова Владе.

Управо министар спољних послова, Беџет Пацоли, због чијег рада су опозиционе странке изразиле незадовољство биће сматран најодговорнијим за овакав исход гласања. А Љајми.нет извештава да је група посланика већ тражила његову оставку.

Пацоли: Ни Србија ни Косово нису победили, победило зло

На конференцији за штампу коју је организовао, министар Пацоли је рекао да данас није победила ни Србија, ни Косово.

„Данас нема победника, није победила ни Србија, али могу да кажем да је данас једини победник зло. Жао ми је због посла и ангажовања које смо имали. Обављен је изванредан и велики посао, међутим то данас није награђено. Тешко је у овим условима да се обезбеде две трећине. Верујем да не треба да се обесхрабримо и тражим јединство од политичког спектра,“ рекао је Пацоли.

„Две земље Океаније су се придружиле али Косово није Србија је водила суров рат свим средствима. Нама остаје да будемо конструктивни и придамо велику важност дијалогу,“ рекао је Пацоли на конференцији, преноси Љајми.нет.

Весељи: Јединство потребно, нико не може да спречи јачање Косова

Председавајући косовске скупштине, Кадри Весељи, који од јесењег заседања покушава да функционализује скупштину и убеди опозицију да присуствује и гласа током седница, такође се огласио путем Фајсбука. Он је и ову прилику искористио да позове опозиционе партије на јединство.

„Данас није био добар дан за Косово. Али битније од чињенице неуспелог чланства у ИНТЕРПОЛ-у је чињеница да нити Србија са својом међународном политиком опструкција према Косову, нити организован криминал, ни тероризам, неће можи да спречи јачање државе Косово и њену међународну интеграцију. Поносни смо на Косовску полицију… Радићемо без престанка и никад се нећемо предати. Као што смо увек и до сада то чинили са изазовима у прошлости. У том смислу, било би добро и патриотски да опозиционе партије, уместо да са Србијом деле радост због изостанка чланства Косова у ИНТЕРПОЛ-у, и грабе моћ, уразуме се и пронађу истинску снагу да се придруже институцијама ове земље у суочавању са изазовима са којима се суочавамо као држава и друштво,“ написао је Весељи.

За два дана очекује се ванредна седница Скупштине Косова о неуспесима спољне политике, а у међувремену данас се у Косовској Митровици славило на улицама града. Колона аутомобила са укљученим сиренама и српском заставом на челу колоне је кружила градом.

Славље на улицама Косовске Митровице: Косово није у ИНТЕРПОЛ-у

После ванредне конференције у Београду српског председника Александра Вучића и шефа дипломатије Ивице Дачића, у Косовској Митровици на улицама славље – у колони аутомобила са српским заставама и укљученим сиренама. Раније су се тако прослављали спортски успеси, изборне победе, а данас и то што Косово није ушло у ИНТЕРПОЛ.

Колона аутомобила са српским заставама и уз звуке сирена, кретала се из правца Митровице ка Звечану и назад. Такође, круг око споменика цару Лазару у центру града.

„ИНТЕРПОЛ за Косово, мало морген – кажу у колони возила прослављајући ову победу,“ а ту исту поруку објавила је и Фејсбук страница „Косовска Митровица“.

(КоССев, Б92)

Видети још: Дубаи: „Косово“ поново није примљено у Интерпол; За пријем гласало 68 држава, против 51, а уздржано је било 16; Србију подржали Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија, Намибија, Венецуела, Румунија

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер