петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакција руског МИП-а поводом изјава америчких званичника о Курилским острвима
Хроника

Реакција руског МИП-а поводом изјава америчких званичника о Курилским острвима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2011.

Амерички амбасадор у Москви Џон Бајерли позван је данас у Министарство иностраних послова Русије, где му је указано на изјаве званичника Вашингтона о подршци претензијама Јапана на суверенитет над Јужнокурилским острвима.

„Бајерлију је скренута пажња на недавне изјаве званичника Стејт департмента и амбасаде САД у Москви, у којима је изражена подршка јапанским територијалним претензијама према Русији”, наведено је у саопштењу руског МИП-а.

Како је пренела агенција РИА Новости, поновљена је позиција Русије о руском суверенитету на Јужним Курилима.

У петак је службеница прес службе америчког Стејт департмента Џоан Мур изнела непромењену позицију САД о руско-јапанском спору, коју је новембра 2010. саопштио званични представник америчке дипломатске службе Филип Кроули, подсетила је та агенција.

Агенцији Интерфакс је у америчкој амбасади у Москви протеклог петка речено да САД признају јапански суверенитет на четири Јужнокурилска острва.

„Влада САД подржава Јапан у том питању и признаје јапански суверенитет на острвима”, рекао је неименовани саговорник руске агенције, на молбу да се разјасни званична позиција Вашингтона око територијалног питања Русије и Јапана.

Јапан од 1945. године претендује на острва Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи, називајући их својим Северним територијама и позивајући се на билатерални споразум о трговини и границама из 1855, док Москва сматра да су Јужни Курили ушли после Другог светског рата у састав бившег ШСР-а, чија је Русија правни наследник.

Јапан је повратак острва поставио као услов за закључење мировног споразума са Русијом, који по завршетку Другог светског рата није потписан.

Фактичко стање рата прекинуто је 19. октобра 1956. године потписивањем Декларације бившег ШСР-а и Јапана, којом су успостављени дипломатско-конзуларни односи и тада је предвиђен и наставак преговора о закључењу мировног споразума.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер