среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реаговања на одлуку жалбеног већа хашког трибунала: Иван Вејвода - Да ли ће Шешељ бити враћен у Хаг је питање за Владу Србије; Тома Фила - Одлука има за циљ дестабилизацију Србије
Хроника

Реаговања на одлуку жалбеног већа хашког трибунала: Иван Вејвода - Да ли ће Шешељ бити враћен у Хаг је питање за Владу Србије; Тома Фила - Одлука има за циљ дестабилизацију Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. март 2015.

Потпредседник Маршаловог фонда Иван Вејвода изјавио је данас да је питање да ли ће председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ бити враћен у Хашки трибунал питање за владу и министра правде.

Он је гостујући на телевизији Б92 казао да је мислио да је Хаг "иза нас" и да је тешко да било који лаик у међународном праву коментарише овакве новонастале околности.

Упитан да ли ће међународна заједница реаговати на данашњу изјаву министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александра Вулина да је враћање Шешеља у Хаг покушај дестабилизације Србије, Вејвода је казао да не верује да ће  се било ко тиме бавити.

- Реч је о међународној јавности и оних који држе власт у међународној јавности, они ипак чекају формалну одлуку и изјаву саме владе или премијера или онога ко је мериторан у тој ствари, а то је министар правде - казао је Вејвода.

Жалбено веће Хашког трибунала наложило је данас да се лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ врати у притвор Хашког трибунала са привремене слободе у Србији. Представници Владе Србије оценили су да је реч о покушају дестабилизације државе.

„Властима у Београду је у интересу да спроводи Бриселски споразум“

Београд -- Властима и у Београду и у Приштини је у интересу да дође до спровођења Бриселског споразума, каже потпредседник немачког Маршаловог фонда Иван Вејвода.

"Београду и Приштини пуно тога зависи од примене Бриселског споразума. Приштини добијање Споразума о стабилизацији, што би могло да се догоди у септембру, а Београду отварање првих поглавља у преговрима са Европском унијом", рекао је Вејвода у Кажипрсту Б92.

Како је навео, Европа већ десет година поручује да жели да се тај проблем реши.

"Европа не жели нови Кипар, још једну државу која није решила своје територијално питање", каже Вејвода и додаје да ни Србија неће напредовати ако ово питање не реши.

Потпредседник немачког Маршаловог фонда каже да поред Брисела и Вашингтона и Берлин и даље има важну улогу.

Вејвода каже да је питање да ли ће Војислав Шешељ бити враћен у Хашки трибунал питање за владу и министра правде.

Упитан да ли ће међународна заједница реаговати на изјаву појединих министра да је враћање Шешеља у Хаг покушај рушења владе Александра Вучићае, Вејвода каже да не верује да ће се било ко тиме бавити.

"Реч је о међународној јавности и оних који држе власт у међународној јавности, они ипак чекају формалну одлуку и изјаву саме владе или премијера или онога ко је мериторан у тој ствари, а то је министар правде", казао је Вејвода.

(Б92)

Тома Фила: Одлука Хага има за циљ дестабилизацију Србије

Адвокат Тома Фила сматра да је одлука Жалбеног већа Хашког трибунала о враћању лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља у притвор, необична и да је њен циљ дестабилизација државе.

Он подсећа да би у случају да Шешељ не буде одмах ухапшен, случај дошао до Савета безбедности УН који би могао да уведе неки облик санкција Србији.

- Одлука је заиста необична, јер уместо да се одлука о пуштању из притвора преиначи, Жалбено веће наредује првостепеном суду да он промени одлуку и да оно доведе Шешеља у Хаг, па да онда закаже судјење како би сви изнели ставове -  рекао је Фила за агенцију Бета.

Према његовим речима, циљ такве одлука је диверзија, односно дестабилизација Србије кроз организовање митинга и евентуалних сукоба.

- Али, ја верујем да су се Срби опаметили и да то тога неће доћи - казао је Фила.

Он је објаснио да процедура налаже да када стигне налог првостепеног суда органима власти у Србији, они морају одмах да поступе по њему и ухапсе Шешеља.

- То одмах не значи истог дана, али ако се чека више од три дана, онда се алармира Савет безбедности који у крајењој мери може да наложи санкције - казао је Фила.

Жалбено веће Хашког трибунала је расправном већу које је судило Шешељу, наложило да "одмах опозове одлуку о Шешељевом привременом ослобађању и нареди му да се врати у притвор".

У коначној одлуци, на коју се не може уложити жалба, апелационо веће је оценило да је Шешељ својим изјавама да се неће добровољно вратити с привремене слободе на изрицање пресуде у Хагу, прекршио услов за привремено ослобађање.

Шешеља, оптуженог за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, првостепено веће је на привремену слободу пустило у новембру прошле године. Трибунал га је, 12. новембра прошле године, пустио из хуманитарних разлога, ради лечења од тумора.

Дејан Вук Станковић: Позив из Хага је притисак на Владу РС

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је данас да одлука Хашког трибунала да председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ мора да се врати у притвор са привремене слободе представља притисак на Владу Србије.

- Мислим да се ради о једном облику притиска на актуелну Владу Србије с обзиром на чињеницу да евентуално Шешељево изручење представља догађај који ће изазвати велику узнемиреност јавности и, с друге стране, догађај који носи једну врсту безбедоносног ризика - рекао је Дејан Вук Станковић за Бету.

Он је оценио да је нејасно шта се променило у протеклом периоду од када је Шешељ пуштен на слободу.

- Шешељ је болестан као што је био и пре шест месеци. Влада Србије је посвећена сарадњи са Хашким трибуналом и свим другим међународним институцијама, као што је била пре шешт месеци - изјавио је Станковић.

Према његовим речима, евентуална пресуда објаснила би позив из Хага.

- Да се ради о изрицању пресуде, па и да разумем захтев да се он врати и да пресуду саслуша, а овде нема ни говора о томе. Пресуду треба очекивати у некој даљој будућности - рекао је Станковић.

- Дакле, ради се просто о прављењу проблема, унутрполитичких... и стварању неке врсте спољнополитичког алибија да се због наводног непоштовања обавеза према Хагу наставе политика притиска и условљавања - оценио је Станковић.

Он је такође оценио да је Шешељ послат из Хага да би утицао на рејтинг владајуће коалиције, али да није успео у томе.

- Најпре су помоћу Шешеља покушали да измисле опозицију актуелној влади - казао је Дејан Вук Станковић, истичући да "Шешељ није политички употребљив да промени односе снага у Србији".

Жалбено веће Хашког трибунала је расправном већу које је судило Шешељу, наложило да "одмах опозове одлуку о Шешељевом привременом ослобађању и нареди му да се врати у притвор".

У коначној одлуци, на коју се не може уложити жалба, апелационо веће је оценило да је Шешељ својим изјавама да се неће добровољно вратити с привремене слободе на изрицање пресуде у Хагу, прекршио услов за привремено ослобађање.

Шешеља, оптуженог за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, првостепено веће је на привремену слободу пустило у новембру прошле године.

Трибунал га је, 12. новембра прошле године, пустио из хуманитарних разлога, ради лечења од тумора.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер