четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ратко Младић у петак у судници Хашког трибунала
Хроника

Ратко Младић у петак у судници Хашког трибунала

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2011.

Прво појављивање Ратка Младића пред Хашким трибуналом заказано у петак у 10 часова. Младићево пребацивање у Хаг потврђује да нико не може да остане некажњен за злочине, каже хашки тужилац Серж Брамерц.

Бивши командант Војске Републике Српске Ратко Младић биће у петак 3. јуна први пут изведен пред Хашки трибунал, како би се изјаснио о кривици по тачкама оптужнице која га терети за геноцид и злочине против човечности у БиХ.

Трибунал је саопштио да је појављивање Младића у судници заказано за 10 сати.

Да се изјасни о кривици, Младића ће позвати један од тројице судија из већа које ће водити претпретресни поступак. То су Кристоф Флиге из Немачке, Алфонс Ори из Холандије и Баконе Молото из Јужне Африке.

Будући да до првог појављивања неће имати браниоца, Трибунал ће Младићу само за изјашњаваје о кривици поставити браниоца по службеној дужности.

Тај адвокат би требало да Младића посети у притвору уочи првог појављивања и са њим разговара о оптужници, која му је уручена синоћ.

Кад се први пут појави пред судијом, Младић, по правилима Трибунала, може затражити да се изјашњавање о кривици одложи за месец дана. Суд је у досадашњој пракси увек усвајао такве захтеве оптужених.

Процесне могућности дозвољавају да оптужени негира или призна кривицу, а ћутање се у судске списе уводи као да се опужени не осећа кривим.

Брамерц: Вишеструки значај суђења

Главни хашки тужилац Серж Брамерц рекао је на конференцији за новинаре у Трибуналу да је пребацивање Младића у Трибунал значајно са много аспеката.

Хашки тужилац је оценио да су Младићеви злочини "унишитили су заједнице и развојили многе породице". Такође, суђење Младићу је веома важно, јер је он, као главнокомандујући армије босанских Срба, био најмоћнија војна личност у Босни и Херцеговини, рекао је Брамерц.

"Младићево пребацивање у Хаг потврђује да нико не може да буде некажњен за злочине. За породице жртава ово је веома важан догађај. Разумемо зашто су жртве биле нестрпљиве да дође овај дан и без њиховог разумевања и подршке Трибунал не би ништа постигао", поручио је Брамерц.

"Ближи смо окончању нашег мандата, суђења онима који су оптужени за злочине у бившој Југославији", истакао је главни хашки тужилац.

Серж Брамерц је признао да је био скептичан у вези са могућношћу да српске власти ухапсе Младића, али да му је драго што данас може да призна да су успели.

Брамерц је захвалио председнику Србије Борису Тадићу и Националном савету за сарадњу са Хашким трибуналом и додао да тужилаштво жели да види да и последњи преостали хашки бегунац Горан Хаџић буде ухапшен.

Наводи оптужнице

Оптужница терети Младића, по 11 тачака, за геноцид, злочини против човечности и кршења закона и обичаја рата током сукоба у БиХ 1992-95. године.

У две тачке, Младић је оптужен за геноцид у Сребреници и још осам босанских општина, у осталих девет на терет му се стављају прогон, истребљење, убиства, депортацију, присилно премештање, терорисање и незаконите нападе на цивле и узимање талаца.

Младић је оптужен за геноцид у Сребреници, али и у Братунцу, Фочи, Кључу, Котор Вароши, Приједору, Санском Мосту, Власеници и Зворнику.

Оптужница против Младића фокусиранау је на етничко чишћење Муслимана и Хрвата широм БиХ 1992-95, кампању терора артиљеријским и снајперским нападима на цивиле током опсаде Сарајева у истом периоду, геноцид над око 7.000 Муслимана у Сребреници у јулу 1995. и над несрбима у још осам општина у БиХ и узимање медјународних талаца у мају те године.

Како се наводи у оптужници, "Ратко Младић је деловао у спрези са другима на почињењу злочина на различитим локацијама. Као највиши официр ВРС, Младић је имао ефективну контролу над снагама које су учествовале у почињењу злочина. Младић је оптужен да је планирао, потпиривао и наређивао злочине".

Младић је од синоћ у притвору Трибунала, пошто су га јуче власти Србије пребациле специјалним авионом у Ротердам и предале га суду.

Прву оптужницу против Младића због геноцида над 7.000 Муслимана у Сребреници, Трибунал је подигао 25. јула 1995, али он је остао бегунац до 26. маја, када су га власти Србије ухапсиле у Лазареву код Зрењанина.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер