среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ратко Младић и Радован Караџић подржали одлуку скупштине РС о одбацивању извештаја Комисије о догађајима у Сребреници
Хроника

Ратко Младић и Радован Караџић подржали одлуку скупштине РС о одбацивању извештаја Комисије о догађајима у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. август 2018.

 Први председник Републике Српске Радован Караџић и генерал Ратко Младић у потпуности подржавају одлуку парламента Српске да одбаци извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице у јулу 1995. године, како би се утврдила пуна истина и доказала и српска страдања, рекао је директор Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина Милорад Којић.

Којић, који је данас у Хагу посетио Караџића и Младића, рекао је да је срећан што је имао прилику да разговара са српским херојима о важним стварима које се тичу настанка Републике Српске, али и потребе њеног очувања.

"Имали смо прилику да проведемо шест часова у разговору о свим животним питањима и потреби ове генерације да сачувамо оно што нам је дато, а то је, пре свега, Република Српска", рекао је Којић Срни.

Он је рекао да ће посету наставити и сутра, додајући да је Центар у посљедње четири године помагао у процесима који се воде, не само против Караџића и Младића, већ и у процесима против Републике Српске и српског народа, јер се наметањем колективне одговорности покушава наметнути и теза да Српска не постоји и да Срби треба да буду део нечег што се зове унитарна БиХ.

"Имамо потребу да сачувамо Републику Српску и наш идентитет, што смо данас и закључили, а то је могуће само путем потпуне истине", нагласио је Којић.

Он је подсетио да су деведесетих година прошлог века доношене тешке одлуке. "Најважније је да смо се изборили за постојање Српске и да нам је остављен завет да сачувамо оно што је крвљу стечено", рекао је Којић.

Народна скупштина Републике Српске једногласно је одбацила извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године и затражила од Владе да га стави ван снаге и формира две независне међународне комисије за утврђивање истине - о страдању свих народа на подручју сребреничке регије и о страдању Срба у Сарајеву.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер