петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Растући дугови угрожавају инвестиције и источну Европу
Хроника

Растући дугови угрожавају инвестиције и источну Европу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. новембар 2009.

ЊУЈОРК – Земље источне и централне Европе, чије вредносне хартије изражене у доларима би ове године требало да донесу укупан профит од 50 одсто, почињу због нарастајућих дугова да губе позицију најповољнијег региона за инвестирање на Старом континенту, тврде финансијски аналитичари, а преноси агенција Блумберг.

„Свет се извлачи из понора, али источна Европа још треба да смањи постојеће високе дугове и биће потребно дуже време да се ослободи дужничког бремена”, оценио је експерт Тим Хаф из калифорнијске компаније „Пасифик инвестмент менаџмент”, филијале немачке осигуравајуће куће „Алијанс”.

Хаф сматра да су поједини инвеститори вероватно потценили могућност слабљења хартија од вредности и новчаних једница у региону централне и источне Европе.

Словачка, Пољска, Бугарска и Чешка биле су, према оцени стручњака, међу седам земаља са највећим порастом кредитних ризика.

Нарастајући јавни дефицит приморао је неке чланице Европске уније из источне Европе, укључујући Пољску и Летонију, да одложе рокове за увођење евра.

Румунија и Мађарска су морале да скрешу буџетске трошкове како би испуниле захтеве за добијање зајмова од по 20 милијарди евра (30 милијарди долара) за финансирање својих дефицита текућих плаћања и буџета.

Источноевропске чланице ЕУ су пре 20 година напустиле социјализам и прихватиле праксу слободног тржишта са амбицијама да достигну животни стандард западних земаља, што је у протеклом раздобљу довело до двоцифреног јачања њихових привреда, наводи Блумберг.

Земље источне Европе сада, међутим, зависе од спољне финансијске помоћи у укупној вредности од 100 милијарди долара. Углавном је реч о зајмовима од Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке.

Европска комисија процењује да ће јавни дуг Мађарске премашити 75 одсто бруто домаћег производа (БДП) те земље у наредне три године, док ће исти дуг Пољске нарасти на 61 проценат БДП у 2011.

Комисија је буџетски дефицит Летоније пројектовала на 12,3 одсто БДП у 2010, а Пољске на 7,5 процената од оствареног БДП у идућој години.

„Мало је вероватно да се привредни раст тих земаља опорави до нивоа који је бележен пре избијања глобалне финансијске кризе”, оценио је главни економиста за Европу, Блиски исток и Африку у „Дојче банци” у Лондону Аренд Каптејн.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер