Хроника

Расту несугласице у НАТО-у о интервенцији у Либији

Штампа
уторак, 22. март 2011.

Несугласице у НАТО-у о акцији у Либији, које владају већ неколико дана, данас су кулминирале на састанку амбасадора земаља Алијансе, тако што Француска одбија да НАТО преузме команду међународне коалиције у Либији а Турска не жели да Алијанса има зелено светло у успостављању зоне забране лета.

На састанку амбасадора 28 земаља чланица, већина представника се заложила да НАТО преузме команду војне акције у Либији, навели су дипломатски извори блиски састанку.

Шеф дипломатије Луксембурга Жан Аселборн изјавио је да његова земља, „као и многе друге, жели да међународна коалиција буде у оквиру НАТО-а”.

Француска је, међутим, оценила да ако НАТО преузме команду, онда арапске земље не само да неће хтети да се придруже, већ ће то и осудити.

Операције које воде снаге САД, Британије и Француске су националне и координишу их амерички главни штабови у Рамштајну (Немачкој) и у Напуљу (Италији).

Амерички министар одбране Роберт Гејтс изјавио је јуче да се САД надају да ће координацију операције у наредним данима предати Француској, Британији или НАТО-у.

Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је данас у британском парламенту да се нада да ће Алијанса „у једном тренутку” преузети команду, наводећи могућност да амерички, француски или амерички официр буде именован на челу команде.

Француска још није спремна за то.

Шеф француске дипломатије Ален Жипе изјавио је данас да је НАТО спреман да у наредним данима пружи подршку међународној коалцији, алудирајући на додатну а не централну улогу Алијансе.

Један неименовани француски званичник изјавио је да би требало „пронаћи формулу о начинима улоге НАТО, а да се застава (алијансе) нигде не појављује”.

Растућу тензију сведочи и став Норвешке, која је најавила да суспендује своје учешће у Либији док се не разјасни командни систем коалиције.

Италија се заложила за команду НАТО-а, наводећи да ће у противном да размотри коришћење својих база за интервенцију у Либији.

Немачка и Турска су се изричито изјасниле да не желе да НАТО, ако треба да интервенише, бомбардује Либију као што то коалиција чини у последњих 48 сати.

Несугласице се не односе на команду, већ на природу интервенције НАТО-а, оцењује АФП.

После недељу дана интензивне дебате, постигнут је договор о оперативним плановима за две од три мисије које би НАТО имао а то су обезбеђивање хуманитарне операције и поштовање ембарга на оружје.

Међутим, турски амбасадор у НАТО-у је у недељу увече затражио да се размотри трећа мисија а то је зона забране лета, јер Турска жели чврсте гаранције о том ангажману како либијски цивили не би били угрожени.

Дипломатски извори су навели да су разговори у НАТО-у веома тешки и да су вечерас опет завршени без постизања коначног договора.

(Тањуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]