Хроника

Расте подршка демонстрантима у Јемену

Штампа
понедељак, 21. март 2011.

Поједини јеменски генерали, амбасадори, државни функционери и племена подржали су данас демонстранте који од 21. фебруара протестују тражећи да председник Јемена Али Абдулах Салех после 32 године оде с власти.

Они су стали уз демонстранте због тога што су снајперисти у цивилу у петак убили 52 демонстранта у јеменској престоници Сани, због чега је Салех распустио владу и увео ванредно стање које ће трајати 30 дана. Велики ударац Салеху задао је утицајни генерал Али Мохсен који је данас на арапској сателитској телевзији „Ал Џазира” најавио да се придружио мирној револуцији младих и рекао да репресија над мирним демонстрантима води земљу у грађански рат.

Мохсен је Салехов рођак из утицајног племена ал-Ахмар, чији се припадници налазе на многим важним државним положајима.

Подршку демонстрантима на арапској телевизији „Ал Арабија” пружио је и племенски старешина шејк Садек ал-Ахмар.

Арапске сателитске телевизије су јавиле да су подршку демонстрантима пружила још два генерала, од којих је један такође из племена ал-Ахмар - командант источног војног дистрикта Мухамед Али Мохсен ал-Ахмар и командант региона Амран Хамид ал-Кошеиби.

Амбасадори Јемена у Сирији, Саудијској Арабији, Либану, Египту, Арапској лиги и Кини данас су поднели оставке или пружили подршку демонстрантима, а исто је учинио и Абдулах Алаива, бивши министар одбране и саветник генералштаба јеменске армије, објавила је „Ал Џазира”.

Подршку демонстрантима су пружили и градоначелник Адена и његов заменик, заменик председника парламента, државни тужилац и неколико посланика владајуће странке.

У међувремену, јеменски министар одбране Мухамед Насер Али је изјавио да војска и даље подржава Салеха, иако су неки генерали стали уз више десетина хиљада демонстраната који већ недељама протестују. „Оружане снаге ће остати верне заклетви коју су положиле пред Богом, нацијом и политичким лидерима на челу са братом председником Алијем Абдулахом Салехом”, поручио је министар одбране у саопштењу објављеном на телевизији.

„Ми ни под којим околностима нећемо дозволити да било ко покуша да изврши пуч против демократије и уставног легитимитета”, навео је он. Француска је данас постала прва западна сила која је јавно позвала Салеха да поднесе оставку, пренеле су агенције.

„Ево наше поруке Јемену, у коме се ситуација погоршава: ми сматрамо да је одлазак председника Салеха неизбежан”, изјавио је француски министар спољњих послова Ален Жипе на састанку ЕУ у Бриселу.

Међутим, телевизија „Ал Арабија” пренела је изјаву Салеха који каже да га већина Јеменаца подржава и да неће попустити, док је један званичник јеменске владе казао да је Салех тражио од саудијског министра спољњих послова Сауда ал-Фејсала да посредује у кризи у Јемену. Опозиција тражи да Салех поднесе оставку, али он одбија да то учини до истека садашњег мандата 2013. године.

Салех је понудио распуштање парламента и нови устав, што је опозиција одбацила као „закаснелу” понуду, наводећи да не верују да ће председник испунити обећања.

Салех се на челу Јемена налази од 1978. године.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]