Хроника

Раст кинеске привреде већи од очекиваног

Штампа
четвртак, 18. јун 2009.

Привредни раст Кине, упркос светској финансијској кризи, у овој години износиће 7,2 одсто, оцењују економисти. Најновија сазнања о расту кинеске привреде потврдила су досадашња оптимистична уверења експерата Светске банке.

Светска банка повећала је процену кинеског привредног раста у овој години на 7,2 одсто, уз оцену да ће масивни стимулативни владин пакет омогућити да економска експанзија у најмногољуднијој земљи света и током 2009. години буде "респектабилна".

Експерти Светске банке су у протеклом тромесечју овогодишњи кинески привредни раст проценили на 6,5 одсто, што значи да је у међувремену та прогноза побољшана за 0,7 процената, истиче агенција Ројтерс.

Кина је, иначе, у раздобљу од 2001. до краја 2007. године стално имала двоцифрену стопу привредног раста, али је лани услед смањеног извоза, који је у претходном периоду био главни мотор економске експанзије, привредна активност опала на нешто више од девет одсто.

Кинеска влада је за ову годину планирала привредни раст од осам одсто, што је 0,8 процената изнад најновије пројекције коју су дали стручњаци Савета безбедности.

Владин стимулативни програм вредан четири билиона јуана, или прерачунато, око 585 милијарди долара, подстакао је раст кредитне активности кинеских банака и то се позитивно одразило на пословање привреде, упркос глобалној економској кризи.

Водећи економиста Светске банке за Кину Ардо Хансон је изјавио да је још увек рано за оцену да ли ће трећа по снази светска економија успети да одржи садашњи темпо економског раста на дужи рок, имајући у виду да је релативно позвезана са светском привредом која је сада у дубокој рецесији, указује се у анализи.

Хансон сматра да постоје ограничења у погледу одрживости кинеског привредног раста, заснованог на владиним стимулансима и у условима глобалне привредне кризе.

У анализи се указује да ће се ефекти владиних мера осећати у току ове године, али да ће слабији извоз наставити да утиче и у току 2010. године на кинеску привреду која би у том раздобљу могла да расте успоренијим темпом него у 2009. години.

Економиста Светске банке Луис Куијс сматра да Кина у фокус пажње треба да стави јачање домаће тражње и раст услужних активности.

Пекинг истовремено треба, према мишљењу Куијса, да спроводи мере усмерене на структурне промене у привреди, како би се створили услови за увећање запослености и зарада.

Експерти Светске банке очекују да Кина ове године увећа властите девизне резерве за 218 милијарди долара, што би био најмањи раст тог показатеља у протекле четири године.

Кинеске девизне резерве су лани увећане за 419 милијарди долара, а током 2007. за рекордне 462 милијарде.

Кина је крајем првог квартала ове годне имала убедљиво највеће девизне резерве у свету, у вредности 1,95 билиона долара, испред Јапана чије су резерве у том периоду биле упола ниже.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]