петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раст цена пшенице широм света
Хроника

Раст цена пшенице широм света

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. август 2010.

Русија, једна од највећих светских извозница пшенице, погођена је највишим температурама у последњих 100 година. Талас врућина, који је проузроковао велике суше и пожаре, уништио је петину усева пшенице у земљи и прети да нанесе још већу штету. Аналитичари предвиђају да ће дуга суша довести до повећања цена хлеба широм света.

Неподношљива врућина и смог нису само повод за забринутост у погледу здравствене ситуације у Москви. Високе температуре могле би да доведу и до повећања цена хлеба широм света. Русија, трећа по величини извозница пшенице, процењује да су велике суше и пожари већ уништили више од 20 одсто усева те житарице.

Руски премијер Владимир Путин је прошле недеље увео забрану извоза житарица до краја године, како би спречио повећање цена хране. Дмитриј Рилко је аналитичар у Институту за пољопривредне студије у Москви.

"То ће довести, што се већ догађа, до веома значајног раста цене брашна и након одређеног времена до пораста цене хлеба.”

Велики извозници пшенице, попут Аустралије и Канаде, међу земљама су које су највише профитирале од несташица. У Сједињеним Државама, цене пшенице скочиле су протеклих недеља за више од 70 одсто. Аналитичар тржишта Ален Накмен међутим сматра да су цене и даље ниже од рекордних.

"Уколико сагледате целокупну ситуацију, видећете да је рекордна цена пшенице 2008. била 14 долара за бушел, док сада још није достигла ни осам долара.”

С обзиром на то да се не назире крај најгорим врућинама од кад се у Русији врше мерења, Дмитриј Рилко верује да су дугорочни изгледи за зимске и пролећње усеве суморни.

"Уколико не буде падала киша, неће бити зимске сетве. Биће одложена до пролећа, али ће подручја, на којима се традиционално сеју зимски, имати техничких потешкоћа приликом сетве пролећњих усева.”

Агенција Уједињених нација за храну упозорава да ће се залихе пшенице наредне године вероватно смањити, због лоше жетве у другим земљама.

Аналитичари оцењују да ће најтеже погођени бити Блиски исток, Африка и део Азије, где влада субвенционише цене хране.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер