петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раскрикавање: Најмање 60 милиона динара иде за напредњачке медије, међу њима и непознате и тек основане фирме
Хроника

Раскрикавање: Најмање 60 милиона динара иде за напредњачке медије, међу њима и непознате и тек основане фирме

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. новембар 2018.

Телевизија Студио Б добила је више од 16 милиона динара на београдском конкурсу за суфинансирање медијских пројеката што ту телевизију чини апсолутним победником и ове године. По шест милиона динара добили су таблоиди Ало, Српски телеграф и Информер који су рекордери по броју кршења етичког кодекса и ширењу лажних вести. За свакодневну подршку властима градска телевизија Студио Б награђена је и ове године. Више од 16 милиона динара (око 140 хиљада евра) добила је за три пројекта - „Огледало“, „Бити кул?!“ и „5 x 3 за Београд“. Објављено решење не даје више детаља о пројектима.

Таблоид Ало је такође добио шест милиона за пројекат „Београдска рубрика у дневном издању дневног листа Ало“ из чега се закључује да су новац добили за редовну рубрику тог таблоида.

И Студио Б и таблоид Ало имају истог власника, бизнисмена Сашу Благојевића који је, како пише портал Пиштаљка, школски друг бившег градоначелника Београда и актуелног министра финансија Синише Малог.

По шест милиона динара добили су и други прорежимски таблоди.

Тако је таблоид Информер преко две повезане фирме - „Инсајдер Тим“ и „Инфо ит Медиа“ добио по три милиона динара.

Рекордер у кршењу Кодекса новинара, према оценама Савета за штампу, Српски телеграф такође је добио шест милиона динара из буџета пореских обвезника преко свог издавача „Медијска мрежа“ и то за пројекат „Београдске општине“.

„Коперникус Системс“ чији је директор Срђан Миловановић брат нишког бизнисмена и главног човека Српске напредне странке у Нишу, добио је милион динара.

„Adria media magazine“ је добила два и по милиона динара за три пројекта.

„Србија данас“ - портал такође наклоњен владајућем режиму - добио је милион и по динара. Власница фирме односно портала Србијаданас.цом, Александра Мартиновић, некадашња је сувласница фирме „Проинтер Солутионс“ у већинском власништву Слободана Квргића. Како тврде опозиционе партије, Квргић је близак владајућој странци. КРИК је открио и да је супруга председника Србије Александра Вучића купила стан у “Белвилу” управо од Квргића, али је Вучић у интервјуу за КРИК тврдио да не познаје овог бизнисмена.

Раскрикавање је у више наврата писало о новцу који је преко повезаних фирми добија фирма „Србија данас“ која је недавно за свега 600 евра купила најстарији лист у Војводини - Дневник.

Међу добитницима непознате и тек основане фирме

Тек основана фирма „Глас нације“ добила је чак милион и осамсто хиљада динара. Двадесетседмогодишњем Мирославу Јокановићу је, према званичним подацима, то једина фирма, а основао ју је пре седам месеци. Како је то већ Пиштаљка писала, регистрациона документа за оснивање фирме у Агенцији за привредне регистре поднео је Игор Исаиловић, адвокат и близак сарадник Синише Малог.

Фирма „Видео цалибратион“ добила је 6 милиона динара. Како пише портал Пиштаљка ова фирма је на прошлогодишњем конкурсу имала другачије име и била је регистрована за продају машина.

У објављеном решењу не постоје детаљи о томе преко ког медија ће добитници буџетских средстава реализовати своје пројекте. Ипак, да се наслутити ако се погледа ко су били њихови медијски парнери на претходим конкурсима.

Тако су фирме „Зофин“ и „Фолим“ добиле по пет милиона динара. Иза прве стоји извесни Зоран Николић који је прошле године пројекат реализовао преко Студија Б, а иза друге Марија Лековић која је према писању Данаса техничка директорка Студија Б.

„Зофин“ је ове године конкурисао са пројектом који носи добро познату синтагму градских власти - „Београд град кранова“, а „Фолим“ са пројектом „Тајне београдских музеја“.

Обе фирме основане су пред београдски конкурс за суфинансирање медија у прошлог години и према финансијским извештајима, обе су у губицима.

Само годину дана стара продукција „МИС“ добила је пет милиона динара за пројекат „БГ ЕФИКАСНОСТ за Б(еоград)удућност“. Према подацима из АПР-а власница је Ивана Савић.

Свега пола милиона динара мање добила је фирма „VI production“ у власништву Владимира Илића. О овој фирми на интернету могу се пронаћи само штуре информације.

Удружење „Хумани тим“ добио је два милиона динара за пројекат „БГ стетоскоп“. Заступница предузећа је Биљана Ресановић, власница и предузећа „Ирик доо“ које је прошле године свој пројекат такође реализовало преко Студија Б. Како је раније писала Пиштаљка, ова фирма је прошле године из градског буџета добила девет милиона динара за производњу 20 емисија о животу особа са инвалидитетом, од којих је „Студију Б“ платила 7,7 милиона динара за „реализацију и емитовање“.

Фирми „Media Link New“ у власништву Мирослава и Гордане Поповић додељено је два милиона динара за пројекат „Спорт за све - сви на спорт“. Према подацима из АПР, ова фирма нема директне везе са градском телевизијом, међутим промотивни материјали које ова фирма прави за емисије Студија Б објављени на друштвеним мрежама показују супротно.

Милион динара добила је фирма „СликаВест“ које је до пре две године било предузеће регистровано за израду сајтова.

Два милиона динара добило је и предузеће „YУ БИ НЕТ“ за пројекат „Град по мери човека“. Није познато преко ког медија ће реализовати свој пројеакт, али на свом сајту наводе да сарађују са великим бројем медија, између осталих и са Студиом Б.

Телевизија спорта и здравља „СОС Канал Плус“ основана почетком ове године у власништву крушевачког бизнисмена Радојице Милосављевића добила је чак 2 и по милиона динара за пројекат „Спорт за све и одмах“. Милосављевић је у јавности постао познат тако што је 2015. приватизовао осам медија по Србији који су након тога постали познати и по подршци највећој владајућој странци.

Прорежимски Студио МАГ из Обреновца добио је 1.750.000 динара.

Близу 90 милиона динара подељено је за 38 пројеката, а чланови Комисије били су Катарина Филиповић, на предлог удружења радио станица „РАБ Србија“, Петар Кочић на предлог Друштва новинара Војводине, Миодраг Миљковић, независни стручњак за медије, Марко Иванић на предлог удружења електронских медија „ЦомНет“ и Александар Симић на предлог Удружења спортских новианра Београда.

(Раскрикавање.рс) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер