петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раскрикавање: На мети режимских таблоида су сви који се противе "подели Косова"
Хроника

Раскрикавање: На мети режимских таблоида су сви који се противе "подели Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. август 2018.

О подели Косова се интензивно спекулише последњих дана - наговештаји овакве идеје долазе и из врха државе, а провладини таблоиди уверавају читаоце да се за ово решење косовског питања залажу и САД и ЕУ. Сматрајући да то не би било добро, 39 невладиних организација, међу којима су и организације Соње Бисерко и Наташе Кандић, тражило је од шефице европске дипломатије Федерике Могерини да се изјасни против поделе или размене територија по етничком принципу. За Српски телеграф ово значи да оне „за Албанце траже цео Космет”, док Информер пише да су се „још једном отворено ставиле у службу Албанаца”.

Српски телеграф наводи: „Наташа Кандић и Соња Бисерко писале Могеринијевој: БАБЕ ЗЛО за Албанце траже цео Космет”

У саопштењу које потписује 39 невладиних организација, међутим, тако нешто не стоји. 
Ове организације истичу да се противе подели Косова или размени територије између Косова и Србије на етничком принципу, као и да наговештаји могућности прекрајања граница „шаљу врло опасну поруку грађанима Србије и региону да постоји реална могућност легитимисања опасног принципа етничког власништва над територијом”.

„Овакав развој догађаја неминовно би произвео ланчану реакцију и у другим балканским државама и довео до бројних захтева за променама граница на Балкану, што отвара врата новим сукобима. Србима и Албанцима који живе на ‘погрешној страни’, овим би се послала порука да треба да се преселе у ‘своју’ етничку државу што би могло да доведе до још једног егзодуса становништва на Балкану”, наводи се у саопштењу.

На питање да ли је таблоиди ово саопштење ваљано интерпретирају, Маја Стојановић из Грађанских инцијатива (које су једна од потписница) наводи да се саопштење не бави тиме да ли Косово треба да буде независно или не, нити су испитивали какав став ове организације имају о томе. Поента саопштења је, како каже, порука да до померања граница не сме да дође.

„Они вероватно у таблоидима спајају политику Владе са нашим позивом да се не подели Косово, па је то у збиру вероватно независно Косово", објашњава Стојановић.

Овакво писање таблоида, према њеним речима, „шаље поруку о томе колико је Вучићу заправо стало до унутрашњег дијалога”.

„Било које мишљење које се о Косову изнесе напада се кроз таблоиде. Ово писање је пример мизогиније, кршења етичког кодекса, свега што новинарство не треба да буде, тако да ће невладине организације размотрити да поднесу тужбу против Српског телеграфа”, наводи Стојановић.

И док званичних предлога за поделу Косова нема, председник Србије Александар Вучић је крајем јула рекао да у Србији нико неће дозволити поделу „али не због тога што се плаше евентуалних последица таквог исхода, већ због тога што желе да спрече Србију да оствари било какав успех”.

„Нећете етничке границе и разграничење са Албанцима? Нема проблема, да се онда спремимо за Врање за једно 40 година", рекао је Вучић.

Министар спољних послова Ивица Дачић гостујући на ТВ Пинк навео је да од поделе „не види боље решење”. Премијерка Ана Брнабић је истакла да је то његов лични, а не став Владе и напоменула да ће Влада „имати званичан став чим будемо имали конкретан предлог на столу”.

Конкретан предлог се, међутим, још увек не назире - Вучић је на јучерашњој конференцији за новинаре рекао да ће бити тешко постићи компромис са албанском страном, али да ће, уколико се приближе било каквом решењу, „у шта чисто сумњам”, са њим изаћи пред грађане.

„Људи ће бити упознати са свим чињеницама. Имаће врло јасно и прецизно да се изјасне о потенцијалном споразуму до кога бисмо можда једног дана могли да дођемо”, навео је Вучић.

За албанску страну, судећи према изјавама званичника, подела није опција. Н1 преноси речипредседника Косова Хашима Тачија да су „подела Косова и размена територија неприхватљиве”, а да он предлаже корекцију граница као могућност постизања коначног мировног споразума.

Да подела Косова ни под којим околностима неће бити тема дијалога истиче и председник Скупштине Косова Кадри Весељи, а косовски шеф дипломатије Беџет Пацоли у интервјуу листу Данаскаже да би „такво решење било погрешно из много разлога”.

Косовски премијер Рамуш Харадинај је изјавио, како наводи Политика, да је спомињање поделе веома опасно и да „за њега подела значи рат”.

„Добро обавештени дипломатски извори”

У данашњем броју Српски телеграф на основу „саговорника из дипломатских кругова” наводи да су велике силе постигле компромис о покрајини.

„Вашингтон и ЕУ спремили нову мапу КиМ: Прешево деле Срби и Албаци, а север Косова, Бујановац и Медвеђа остају у Србији”, пише Српски телеграф.

Неименовани извор овог таблоида тврди и да су „Американци спремни да помогну Пришитини да прихвати овакво решење”.

Да се САД залаже за поделу, тврди и Информер у издању од понедељка. 
„Трамп поручио из Вашингтона: Поделите Косово, али само креативно. САД под председником Доналдом Трампом полако али сигурно мењају став према косовском проблему, па сада већ отворено позивају на поделу Косова”, пише овај прорежимски лист.

Текст базирају на саопштењу Америчке амбасаде у Приштини у коме се, међутим, не наводи оно што Информер тврди у наслову и првој реченици текста.

У том саопштењу, које преноси лист Коха Диторе, пише да је „нормализација односа између Србије и Косова кључна за стабилност у региону и да ће отворити пут обема земљама ка ЕУ”.

„Како ће изгледати Заједница српских општина је на обема странама да одлуче - време је да се буде креативан и флексибилан - а САД су спремне да саслушају и подрже обе стране у налажењу заједничког решења”, истиче се у саопштењу.

Тврдње таблоида ни амерички Стејт департмент ни Амбасада САД у Београду нису желели да коментаришу, а на питања Раскрикавања нису одговорили ни из Европске службе за спољне послове.

Поједини стручњаци, међутим, сматрају да до поделе неће доћи. Гостујући на ТВ Н1, некадашњи министар за КиМ Горан Богдановић и професор америчког универзитета „Џон Хопкинс” Данијел Сервер истакли су да за такво решење нема подршке ЕУ и САД.

(раскрикавање.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер