среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Влади неопходни избори или реконструкција
Хроника

Расим Љајић: Влади неопходни избори или реконструкција

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. фебруар 2010.

Министар рада и социјалне политике Расим Љајић заложио се за реконструкцију владе која би подразумевала смњен број министарстава.

"Заиста мислим да је овој Влади потребан јак политички потез, а то су избори или реконструкција", рекао је Љајић и додао да би то значило смањен број министарстава и један број нових људи.

Љајић је, гостујући синоћ на ТВ Б92, објаснио да би избори у овом тренутку "били велики луксуз" јер би година била практично изгубљена у кампањи и у формирању неке нове владе која, према његовом уверењу, не би издржала ни годину дана.

Он сматра да ни влада не може да се понаша као да се ништа око ње не догађа И, уколико се нешто не догоди, она "неће моћи да се суочи са свим последицама које је очекују у години која ће бити тешка у политичком и економском смислу".

Упитан шта је алтернатива, ако до реконструкције Владе не дође, Љајић је рекао да је то "проактивна политика и у политичком и економском смислу". У економији то је улагање у инфраструктуру које треба да почне већ у марту. Ту је и пројекат Министарства економије о помоћи привреди у 40 најсиромашнијих општина Србије.

Љајић је подсетио и да Србији предстоји став Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова о чему Влада мора имати јасан став без обзира на то какво ће мишљење тог суда бити.

"То ће у политичком смислу бити велики изазов за Владу с једне и свакодневне социјалне и економске последице економске кризе с друге стране", рекао је он и додао да верује да ће мишљење Међународног суда правде бити пре него што се очекује - у априлу или мају.

Упитан да ли се већ размишља о редоследу потеза Владе након изјашњавања Међународног суда, министар је истакао да се "припрема редослед потеза", да се разматрају разне опције и да ће сасвим сигурно уследити интензивна дипломатска активност.

Осврнувши се на акцију Српске напредне странке у прикупљању милион потписа грађана за расписивање ванредних парламентарних избора, Љајић је рекао да нико до сада до избора није дошао скупљањем потписа.

"Акција је добра за странку, али неће имати онај ефекат који је најављен", навео је он и додао да ће то бити сасвим сигурно притисак на Владу, али "недовољан да она распише изборе". Требало би, сматра он, учинити напор како би се дошло до друштвеног консензуса око најважнијих економских и политичких питања што чине многе земље у кризи.

"Нисам, међутим, уверен да за тако нешто постоји шанса да се ми у Србији око било чега договоримо, али мислим да би корак у том правцу био најкориснији за грађане, да спустимо тензије и да се концентришемо на неколико важних питања", навео је он.

Љајић истиче да још увек није постигнут консензус око скупштинске већине за усвајање две декларације о ратним злочинима, као и да је важно да "та парламентарна већина треба да буде што већа".

"Усвајањем две резолуције Србија би осудила злочин у Сребреници и злочине над српским народом на простору бивше Југославије", рекао је Љајић. Он је истакао да је то политички, а не правни акт који је у интересу Србије са моралног, политичког и сваког другог становишта.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер